برنامه سفر

آخر هفته کجا بریم؟ روستای فیلبند، ییلاق مازندران

9 ماه قبل


روستـــای فیلبَـــــند مـازندران

ییـلاقی زیبــا در میان ابــرها

 

بدون شک یکی از زیباترین ییلاق‌های استان مازندران، روستای فیلبند از توابع دهستان خوشرود است، که مرتفع‌ترین روستای ییلاقی حوزه‌ی مرکزی این استان نیز هست که در جنب بابل و در بخش بندپی غربی واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود ۲۷۰۰ متر است.

در اغلب روزها این روستا گویی بر فراز ابرها قرار دارد و هر بار که به اینجا سفر می‌کنید می‌توانید دریایی از ابرهای شناور را ببینید.

دریای شناور ابرها در روستای فیلبند-روستای فیلبند ییلاق مازندران شناور در میان دریایی از ابرها

این روستا در نزدیکی قله‌ی ۳۳۹۲ متری اَندوار و حصین‌بن قرار گرفته و در مقایسه با نقاط اطراف خود تفاوت ارتفاع بسیاری دارد و به همین دلیل به بام شرقی مازندران نیز معروف است.

در ارتفاعات جنوبی فیلبند امام‌زاده قاسم را می توانید ببینید که بقعه‌ی سفید رنگ آن در ارتفاع ۲۵۰۰ متری است و دالانی دارد که توسط یک سایبان فلزی و شیروانی محافظت می‌شود.

امامزاده قاسم روستای فیلبند

جالب است بدانید که نام اصلی این ییلاق فلبند است. فل در گویش مازنی به معنای خستگی و بند به معنای بند آمدن و نتوانستن است که در مجموع مفهوم ییلاق فلبند، بند آمدن خستگی است.

علت این نام‌گذاری ارتفاع بالای این ییلاق و گذرگاه‌های تند آن است که عبور و مرور را دشوار می‌کرده است.

فصل زمستان در این روستا طولانی است و حدود هفت ماه از سال همه جا پوشیده از برف است و سرما طاقت فرساست.  اکثر سکنه به دلیل بارش برف و قطع شدن راه‌های ارتباطی در این فصل روستار ا ترک کرده و در فصل بهار مجدد بازمی‌گردند.

زمستان سرد فیلبند

جالب است بدانید در فصل تابستان حدود ۱۲۰۰ خانوار در این روستا ساکن‌اند.

فیلبند از چشمه‌های کوچک و بزرگ بسیار بهره‌مند است و یکی از چشمه‌ها به نام لار، املاح معدنی فراوانی دارد. وجود مقدار کافی از فلوئور در آب چشمه‌های این منطقه تاثیر بسزایی در  استخوان‌بندی سکنه داشته است. برای رسیدن به این چشمه از اهالی کمک بخواهید تا راهنمایی‌تان کنند.

چطور به روستای فیلبند برویم

مسیر ۲۵ کیلومتری حد فاصل آمل-هراز را که در پیش گرفتید بعد از روستای سنگچال به روستای فیلبند می‌رسید. این مسیر کوهستانی و آسفالت است اما در برخی قسمت‌ها چندان مناسب رانندگی نیست.

بهترین فصل برای سفر

همانطور که گفتیم روستای فیلبند زمستان سختی دارد پس شاید به دلیل شرایط سخت جوی، بهترین زمان سفر به این روستا، فصل بهار و تابستان باشد. برای دیدن مناظری زیبا با آب و هوایی دلنشین از روزهای پایانی اردیبهشت ماه تا روزهای ابتدایی مهر ماه، بهترین زمان سفر را خواهید داشت. اما اگر سرمای زمستان برای شما دلنشین است، می‌توانید از ابتدای مهر ماه تا اواخر اردیبهشت سفری زمستانی داشته باشید.

خانه های ییلاقی روستای فیلبند زیباترن منطقه در مازندران

اگر اهل کوهنوردی هستید قله‌های بلند اطراف این روستا فرصت خوبی را برای لذت بردن از ورزش مورد علاقه‌تان فراهم کرده است.

فقط به این موضوع توجه داشته باشید که به همراه داشتن تجهیزات کوهنوردی و راهنمایی گرفتن از شخصی که به منطقه آشنایی داشته باشد را فراموش نکنید.

ارتفاعات روستای فیلبند ییلاق مازندران

 

قله‌ی اَندوار

پیمایش خط‌الراس روستای فیلبند تا امامزاده قاسم و روستا و جنگل الیمستان یکی از مسیرهای کوه‌نوردی است. توجه داشته باشید که این مسیر به آمادگی بدنی زیادی نیاز دارد.

برای شروع ابتدا باید به قله‌ی امامزاده قاسم برسانید. این امامزاده در خط‌الراس نزدیک به قله اَندوار و در ارتفاعات جنوبی روستای فیلبند واقع شده است. برای رسیدن به امامزاده باید قله‌ی اَندوار را بالا بروید و خط‌الراس کوه را به سمت جنوب بروید. به منظور استراحت می‌توانید در کنار امامزاده کمپ بزنید و صبح روز بعد از راهی که به سمت پایین شیب دارد ادامه مسیر دهید تا جائیکه جنگل الیمستان را ببینید.

دراین مسیر تا رسیدن به جنگل الیمستان، رستم‌چال را می‌بینید که در اثر برخورد دو شهاب‌سنگ در زمین این منطقه دو سوراخ بزرگ ایجاد شده است. بعد از رستم‌چال جاده‌ی پاکوبی هست که تا جنگل الیمستان ادامه دارد.

قله‌ی حصین‌بن

همانطور که گفتیم مسیر رسیدن به روستای فیلبند طولانی و تقریبا سخت است. برای شروع کوه‌نوردی به قله‌ی حصین‌بن صبح خیلی زود حرکت کنید. از گردنه که عبور کردید به یک جاده‌ی خاکی می‌رسید که به چشمه منتهی می‌شود. بعد از چشمه دروازه‌ای چوبی است که مسیر سیم خاردارها را برای کوه‌نوردها باز کرده است. مسیر پاکوب بعد از دروازه به گوسفند سرا می‌رسد در این محل می‌توانید استراحتی کوتاه داشته باشید. از اینجا به بعد مسیر پاکوبی وجود ندارد پس به سمت راست خط‌الراس ادامه‌ی مسیر دهید تا بعد از چند دقیقه مجددا به مسیر پاکوب برسید. شیب مسیر در این منطقه زیاد شده و کوه‌نوردی را کمی سخت می‌کند. مسیر را که ادامه دهید به قله‌ی ۳۷۰۰ متری حصین‌بن می‌رسید و از آنجا به راحتی می‌توانید قله‌ی دماوند و ابرهایی که حالا زیر پای شما قرار دارند را ببینید.

اگر برنامه‌ی سفر به این روستا را دارید در اپلیکیشن همپا با هم‌مسیرهایتان همسفر شوید و کارپولینگ کنید 🙂

آخر هفته کجا بریم، پیشنهاد ما برای شما:

 

 


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.