نکات

اقتصاد اشتراکی: لازم نیست ماشین بخرید، دوستان جدید پیدا کنید

2 سال قبل


شش مورد پایین مثالهایی از اقتصاد اشتراکی هستند که می‌توانند موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های عملیاتی شوند و اگر به‌درستی انجام گیرند، علاوه بر ایجاد اعتماد و همدلی بیشتر در بسترهای اجتماعی، منجر به افزایش سود و ذخیره سرمایه خواهند شد.

مثالهایی از اقتصاد اشتراکی

۱) برون‌سپاری کارهای یک شرکت: 

شرکتهای زیادی امروزه به جای استخدام نیروهای جدید برای کارهای کوچک، این کارها را به ارائه دهندگان خدمات در خارج از شرکت می سپارند، کارهای مثل نقاشی، نظافت، تعمیر و نگهداری،  طراحی لوگو، برنامه نویسی، طراحی سایت و…را می‌توان با پایین‌ترین پیشنهاد از سایت‌های مرتبط انجام داد.

۲) استخدام موقت: 

با استفاده از سرویسی مانند Wonolo و پونیشا می‌توانید به جای کارمندان دائمی، کارمندان موقت استخدام کنید. در Wonolo کارمندان موقت با مدت زمان کاری فقط 3 ساعت، 3 روز، یا 3 هفته، می‌توان استخدام کرد.

۳) کسب درآمد از اشتراک گذاری فضاهای خالی: 

دوست دارید از اتاق های خالی، پارکینگ و حیاط خانه تان در آمد کسب کنید؟ در اقتصاد اشتراکی شما می‌توانید تمام این دارایی‌ها را در ازای دریافت مبلغی در اختیار افراد دیگری که به آن نیاز دارند قرار دهید. برای مثلا به کمک سایتهایی مشابه airbnb میتوانید اتاقهای منزلتان را به مسافران کرایه بدهید.

۴) کارمندانی با روحیه مشارکتی:

امروزه شرکتهای بزرگ به جای اینکه اتاقهای کاری کوچک را سالها با یک کارمند پر کنند، تمایل دارند افرادی را استخدام کنند که روحیه مشارکتی بیشتری داشته باشند.

۵)  سرمایه گذاری جمعی :

جمع‌سپاری روشی برای تامین بودجه برای کسب‌و‌کارهای کوچک است، در این روش به جای مراجعه حضوری برای فروش یا دریافت وام‌های سنتی بانکی برای تامین سرمایه، می‌توان از جمع‌سپاری استفاده کرد، حامی جو در ایران بستری برای Crowdfunding فراهم کرده‌ و به صاحبان ایده در زمینه هنر و تکنولوژی کمک می‌کند.

۶) سفرهای اشتراکی:

هر روز میلیونها سفر درون شهری و برون شهری برای رفتن به دانشگاه یا محل کار شکل میگرید. دانشگاه ها و دفاتر کاری، از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مکانهای پراکنده‌ای واقع شده‌اند که سفرهای زیادی را برای مردم الزامی می‌کنند که هزینه‌های حمل‌ونقل افراد را بالا می‌برند. با به اشتراک گذاری صندلی های خالی ماشین‌هایمان با افرادی که همسیر ما هستند، می توان به کاهش زمان و هزینه رفت آمد و ترافیک کمک شایانی کرد. Hampasho هم یکی از سیستمهایی ست که به همین منظور طراحی شده‌ است.

 در همپا بستری فراهم شده تا شما علاوه بر به اشتراک گذاری صندلی های خالی ماشینتان، به کاهش آلودگی و ترافیک شهر کمک کنید. همچنین همپا بستری بر پایه اعتماد فراهم کرده تا با یافتن دوستان جدید، علاوه بر داشتن تجربه های جدید و لذت همسفری، هزینه بنزین و زمان سفرهایتان را کاهش دهید.

سفرهایتان سبز، اقتصادتان پایدار

منابع :

  1. اقتصاد اشتراکی چست؟
  2.  اقتصاد اشتراکی به کمک کاهش هزینه ها می آید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سعید نعمت اللهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.