نکات

راهکارهایی ساده و کم خرج برای بهینه سازی مصرف بنزین

10 ماه قبل


اول خرداد ماه روز بهره‌وری و بهینه‌سازی مصرف است و به واسطه‌ی این موضوع در این پست مواردی را آورده‌ایم که می تواند بر میزان مصرف سوخت و انرژی موثر باشد.

 • کاهش وزن بار خودرو

در روزهای عادی یا زمانیکه به مسافرت نمی‌روید وسایل سنگین و غیرضروری را از خودرو خارج کنید، با این کار وزن خودرو کاهش یافته و موجب کاهش مصرف بنزین می‌شود. هر ۵۰ کیلوگرم بار، مصرف سوخت را بیش از ۲٪ افزایش می‌دهد.

 • تنظیم باد تایرها

چک کردن و تنظیم همیشگی باد تایرهای خودرو تاثیر زیادی در کاهش مصرف سوخت دارد چرا که کاهش فشار باد تایر باعث افزایش حرارت درون آن و همچنین افزایش اصطکاک جنبشی تایر شده و مصرف سوخت را حدود ۵٪ افزایش می‌دهد. در ضمن استفاده از لاستیک‌هایی که چسبندگی بیشتری به جاده دارند در کاهش مصرف بنزین موثر است.

 • رانندگی با پنجره‌های باز

بسته بودن پنجره‌های خودرو باعث کاهش فشار ناشی از حرکت باد در اتاقک خودرو شده باعث کاهش مصرف انرژی و سوخت هم می‌شود. زمانیکه در بزرگراه هستید چون سرعت خودرو بالاتر از ۹۰ کیلومتر در ساعت از پنجره تهویه هوا استفاده کنید چرا که پنجره‌های باز در این شرایط مصرف سوخت را ۱۰٪ افزایش می‌دهد. هنگام رانندگی در شهر اما پنجره‌ها را باز کنید.

 • استفاده کمتر از دکمه‌ی تهویه هوا

دائما روشن گذاشتن تهویه‌ی هوای خودرو باعث افزایش مصرف بنزین می‌شود که میزان آن به مواردی چون دما در فضای باز بیرون خودرو و اندازه‌ی اتاقک خودرو بستگی دارد.

 • پرهیز از شتاب و ترمز ناگهانی

شتاب و ترمزهای ناگهانی میزان مصرف سوخت را تا ۳۰٪ افزایش می‌دهد پس در صورت امکان سعی کنید با سرعتی ثابت حرکت کرده و تلاش در پر کردن فضای خالی بین خودروها در ترافک یا تعویض ناگهانی لاین حرکت نداشته باشید.

ترمز و توقف ناگهانی یک خودرو باعث بوجود آمدن ترافیک خواهد شد اگر با فاصله‌ی ایمنی از خودروی جلویی خود برانید نیای به ترمزهای ناگهانی نیست و در مصرف سوخت و انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

 • خاموش کردن خودرو در ترافیک

در شرایطی که پشت چراغ قرمز هستید و زمان آن بیشتر از دو دقیقه است خاموش کردن خودرو می‌تواند بر کاهش مصرف سوخت موثر باشد.

 • برداشتن باربندهای روی سقف خودرو

باربندهایی که شما د رهنام مسافرت از آن استفاده می‌کنیدباعث مقاومت خودرو در مقابل باد شده و مصرف سوخت را افزایش می‌دهد پس زمانیکه در صرف نیستید باربندها را باز کنید.

 • کنترل سرعت خودرو

رانندگی با سرعت بیشتر از حد مجاز (بطور میانگین بیشتر از ۹۶ کیلومتر بر ساعت) و حتی کمتر از حد مجاز (بطور میانگین کمتر از ۲۴ کیلومتر در ساعت) هر دو به یک اندازه باعث افزایش میزان سوخت مصرفی و آلودگی هوا می‌شوند. تلاش کنید در مسیرهای مختلف و با توجه سرعت استاندارد تعریف شده‌ی مسیر، سرعت خودرو را بین ۳۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت حفظ کنید.

 • پارک کردن در سایه

اگر در سایه پارک کنید، خودروی شما بعد از استفاده از خنک‌کننده سریعتر خنک شده و در نتیجه سوخت و انرژی کمتری مصرف خواهد شد.

چه/وقت/بنزین/بزنیم

و اما اینکه چه وقت بنزین بزنیم؟

 • صبح زود بنزین بزنید

صبح زود که حرارت زیر زمین هنوز در پایین‌ترین حد قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ‌بنزین‌ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد پس هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ‌تر و متراکم‌تر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین منبسط‌تر می‌گردد. بنابراین، خرید بنزین در بعدازظهر و حتی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می‌شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد.

 • قبل از خالی شدن محتویات باک

یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل تا نیمه پر است بنزین بزنید. دلیل آن این است که، هر چه بنزین بیشتری داخل باک باشد هوای کمتری فضای خالی آن را آشغال می‎کند. بنزین به مراتب سریع‌تر از آنچه که تصور می‎کنید تبخیر می‌شود. مخازن ذخیره بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند. این سقف به عنوان نقطه صفر بین بنزین و جو عمل می‌کند تا تبخیر را به حداقل برساند.

اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید می‌توانید از طریق کارپولینگ صندلی‌های خالی را به اشتراک بگذارید و تجربه‌ای جدید از همسفری را رقم بزنید 🙂


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.