گزارش

تداکس تهران، همپا با مردمانی که قصد بهبود اوضاع جهان در سر دارند.

2 سال قبل


سی آذر ۱۳۹۵، با چهار تن از همپایانمان در کنار ۷۰۰ نفر از مشتاقان شنیدن ایده های نو، در گردهمایی  تداکس تهران شرکت کردیم.در این نوشته قصد داریم گزارشی کوتاه از این همسفری را در چهار بخش با هم مرور کنیم:

بخش اول: معرفی TED و TEDx Tehran

بخش دوم : مرور موضوع TEDx سال 2016 تهران

بخش سوم: معرفی سخنرانان TEDx تهران و ایده هایشان، سال 2016

بخش چهارم: شما هم می توانید در TED فعالیت کنید.

 

۱-  معرفی TED و TEDx Tehran

TED مخفف سه کلمه Technology, Entertainment, Design است. سازمانی غیرانتفاعی  که 30 سال پیش کار خود را در کالیفرنیا شروع کرد و ماموریتش حمایت و گسترش ایده‌های ارزشمند در جهت بهبود اوضاع دنیا می باشد.
هر سال، بزرگان اندیشه و ایده های نو دوبار این فرصت را پیدا می کنند که در 18 دقیقه افکار خود را برای میلیونها شنونده مشتاق تد در سراسر جهان، مطرح کنند. تعداد زیادی از این سخنرانی ها به صورت رایگان در وب‌سایت TED.com منتشر میشود.
از سخنرانان مطرح تد می‌توان به بیل گیتس، جین گودال، الیزابت گیلبرت، سر ریچارد برنسن، ناندن نایل کنی، فیلیپ ستارک، انگوزی اکانجو ایویلا، سل خان، دانیل کاهنمان اشاره کرد.
تداکس تهران 2016
سازمان TED برنامه‌ای تحت عنوان تداکس TEDx طراحی کرده که مختص رویدادهای بومی‌ست. این رویدادها افراد را گردهم می‌اورند تا بتوانند شرکت در رویدادی شبیه به کنفرانس‌های تد را تجربه کنند. کنفرانس تداکس تهران (TEDxTehran)  به مدت چهار سال است که به صورت جدی شروع به فعایت کرده‌ست. و هر سال با موضوعی جدید به روی صحنه آمده‌ست:
2013: تهران در مسیر
2014: بر لبه شکوفایی
2015: پارادایم نو

۲- تداکس تهران  در سال 2016: صبح بخیر تهران

طلوع خورشید میتواند همان اتفاقی باشد که دنیای درون میلیونها نفر را در کلان شهرها به همدیگر متصل کند. برای خیلی از انسانها بر روی کره زمین ترکیب دو کلمه ساده “صبح” و ” بخیر”، موتور انگیزشی شروع یک روز پر تلاش برای رسیدن به اهداف و آرزوهایشان، میتواند باشد.

همین موضوع احتمالا باعث شده که موضوع تداکس تهران امسال، “صبح بخیر تهران” باشد. سه کلمه پر انرژی برای روشن کردن موتور انگیزشی مردمان این کلان شهر، برای ارتباط دنیاهای درونشان با یکدیگر به هدف ساخت امروز و فرداهای خودشان و آیندگانشان.

۳- معرفی سخنرانان TEDx Tehran 2016 و ایده هایشان

امسال 8 سخنران در تداکس تهران با تاکید بر محوریت “صبح بخیر تهران” به ایراد ایده ها و نظراتشان به هدف بازنگری در  روابط شهروندان یک شهر پرداختند.

سخنرانان امسال تداکس تهران به ترتیب: رامتین منزهیان، لنا وفایی، کوثر موحدی، لیلی گلستان، کریستف رضاعی، ساناز مینایی، گلاره کیازند، محمد مجیدی بودند.

چکیده صحبتهای رامتین منزهیان

همپا تا تدکس

موسس و رییس هیئت مدیره شرکت ایده نوین تجارت روماک و مالک بامیلو، رامتین منزهیان با یک جعبه سیاه به روی صحنه آمد، جعبه ای که برای حضار سوال برانگیز بود که محتویاتش چیست؟

او در مورد شجاعت و تجربه ناشناخته ها صحبت کرد. با اشاره به این که جعبه سیاه نمادی از ناشناخته های زندگیمان است و ما در مواجه با آنها هیچ اطلاعاتی نداریم. اما باید شجاعت و جسارت به خرج بدهیم و  به درون این ناشناخته‌ها قدم بگذاریم. شجاعتی که قدرت متحول کردن زندگی ما را دارد. مهم آن‌ست که هنگام ورود به جعبه سیاه، هرگز به نتیجه فکر نکنیم و تنها به آنچه پیش می آید توجه داشته باشیم. مشکلات را در لحظه حل کنیم و جرات برداشتن گامهای بزرگتر به سوی اهدافمان را بیشتر و بیشتر تقویت کنیم.

مراقب باشیم که نگرانی بیش از حد از این که نمیدانیم محتویات این جعبه های سیاه چیست، مانع از خروج ما از روزمرگی هایمان نشود.

چکیده صحبتهای لنا وفایی

Image result for lena vafaey

لنا از تهرانی گردی گفت: 35 ساعت در تهران.

او تا 18 سالگی در تهران بوده، بعد از آن به ونکوور کانادا مهاجرت میکند و در رشته مهندسی ژئوتکنیک تحصیل میکند. او از رابطه شهروندان با شهرها گفت، تاکید بر این که هر شهر را شهروندانش میسازند. او شیفته پیاده روی‌ست، از تجربیاتش در پیاده روی در شهرهای بزرگ صحبت کرد.

ایده اپلیکیشن “پیاده” از تجربیات او در گشتن شهرهای مختلف به ذهنش رسیده و عملی اش کرده.«پیاده» بانکی اطلاعاتی درباره رویدادهای فرهنگی، مکان های تفریحی و سبک زندگی در تهران ست.

در سخنرانی اش  نشان داد که ما در هفته 35 ساعت با شهرمان در ارتباطیم، پس چقدر خوب است اگر خودمان بتوانیم این ارتباط را عمیق و عمیق تر کنیم. به این دلیل که گسترش ارتباط ما با شهر، یکی از بهترین آموزگاران روزگار است ، که تاثیر زیادی بر افزایش آگاهیمان دارد. این رابطه می تواند یکی از لذت بخش ترین اتفاقات زندگی هرکدام از ما باشد.

تاکید داشت در تهران اماکن دیدنی بسیاری وجود دارد و چقدر خوب است که مردمان امروز که گاهی ساعات بیشتری را در شهر میگذرانند تا در گوشه اتاقهایشان، قدرت مشاهده‌گریشان را تقویت کنند و از این همسفری با شهر لذت بیشتری ببرند.

چکیده صحبتهای کوثر موحدی

چه چیزی ارزش ثبت شدن دارد؟ کوثر موحدی برای پاسخ به این سوال روی صحنه تد آمده بود.

ما این روزها مدام در حال ثبت هستیم، ثبت عکس و فیلمهایی که بسیار هم به اشتراک گذاشته می شود. گالری گوشی های هوشمند همه ما پر از خاطره است. اما کدام یک واقعا ارزش ثبت شدن دارند؟ چقدر وقت میگذاریم و  به مرور این ثبت شده ها برمیگردیم؟

در ادامه کوثر از استارتآپ خودشان صحبت کرد. او و تیمش روزی تصمیم گرفتند تا امواج هر صدایی که برایشان جذاب و خاطره انگیز است به یک تصویر تبدیل کنند و سپس آن را در قالب یک اثر هنری تولید کنند. با این هدف استارتاپی تشکیل دادند و نام آن را صداگرافی گذاشتند. تا جایی که اکنون چهار هزار خانه وجود دارد که در آن ها صداها به یک تابلو تبدیل شده است. به عقیده کوثر موحدی، دنیا پر از داده است، اما ارزش در چیزهای کوچک است!

چکیده صحبتهای لیلی گلستان

Image result for ‫لیلی گلستان‬‎

“خواستم شد”. لیلی گلستان به روی صحنه آمد. او از دوران کودکی و سختگیری های پدرش گفت از ازدواج تقریبا ناموفقش. این که چطور به یک مترجم بسیار پرطرفدار تبدیل شد؛ اما سختی ها همچنان با او همراه بودند. و چه شد که از میانه این سختی ها توانست گالری اش را افتتاح کند، و از دل گالری اش کتابفروشی معروفش را بنیان نهاد.

خلاصه صحبتهای او این بود که اعتماد به نفس داشته باشید، ریسک کنید، با سختی های زندگیتان بجنگید و هیچ وقت  عقب نشینی نکنید؛ چرا که در زندگی هر مشکلی جز مرگ و بیماری سخت، راه حل دارد و هدف همیشه دست یافتنی است.

چکیده صحبتهای کریستف رضاعی

Image result for ‫کریستف رضاعی‬‎

خلاقیت دکمه روشن و خاموش دارد؟ موضوع صبحتهای آقای رضاعی، بر محور خلاقیت و هنر بود.

کریستف رضاعی، آهنگ‌ ساز و نوازنده پیانو، از تجربیات  20 ساله اش با حاضران در تداکس تهران صحبت کرد. او از روند خلاقیت  که  شامل سه مرحله می شود، صحبت کرد: قبل از خلق، خلق و بعد از خلق.

از این سه مرحله، فقط خلق در ناخودآگاه ما شکل می گیرد، اما مرحله قبل و بعد آن، آگاهانه‌ست. خلاقیت در همه وجود دارد، فقط نیاز به شهامت و جسارت دارد تا بتواند بروز کند.

چکیده صحبتهای ساناز مینایی

Image result for ‫ساناز مینایی‬‎

او صحبتهایش را با تجربه اولین آشپزی کاملا ناموفقش شروع کرد. از این که چقدر خجالت زده بوذه از اولین غذایی که برای پدرش پخته بود و تصمیم گرفت تا روزی بهترین غذاها را برای او بپزد.

او تاکید کرد تجربه و شکست، حتی در آشپزی، می تواند سکوی پرتابی برای هر فرد باشد، نه این که او را از پیشرفت و موفقیت باز دارد.

از آشپزی و آداب و رسوم ایرانی و ملل دیگر و تجربه هایش در کشورهای دیگر صحبت کرد.  تاکیدش بر این بود که ” به یاد بیاور”. گذشته ات، آداب و رسوم شهر و کشورت را مطالعه کن.

مطرح کرد که ما ایرانیان باید همواره به خودمان یادآوری کنیم که وارث چه چیزهایی هستیم و قدر آداب و رسوم کشورمان را بدانیم.

 

چکیده صحبتهای گلاره کیازند

تداکس تهران همپا

گلاره عکاس و مستند ساز است. بسیار اهل سفر. به قطب جنوب و افغانستان و … سفر کرده. از تجربه سفر به قطب اینطور یاد کرد:  سفیدترین جای دنیا که پر از رنگ است!

تاکیدش این بود که “همه چیز با یک سلام شروع میشود” . نترسید، به مردم نزدیک شوید. از کنجکاوی هایش گفت.بسیار شیفته شغلش بود چون به کاوشگری علاقه زیادی دارد.

تاکید گلاره بیشتر، بر روی این موضوع بود که سوال های مختلف در ذهن انسان، می تواند او رابه دنیای آدم های دیگر ببرد و دنیای ما را بزرگ تر کند. و چه خوب است اگر در این راه، تا جایی که در توان داریم  از قضاوت کردن  و پیشداوری دوری کنیم.

چکیده صحبتهای محمد مجیدی

 

آخرین سخنران تداکس تهران، محمد مجیدی بود. او مهندسان معمار مجمتع چارسو‌ست.موضوعی جالبی که مطرح کرد ” اهمیت فضاهای خالی در معماری” بود.

محمد عقیده دارد که کار یک معمار، سازمان دهی فضاهاست. معمار کسی ست که فضایی خلق کند تا مردم برای احترام به خودشان در آنجا جمع شوند. این روزها در ساختمان سازی های شهری میل زیادی به تغییر مشاهده نمیشود و فضاهای خالی زیادی بدون استفاده رها شده اند.

اما در معماری، شجاعت میل به تغییر برای راه حل های جدید به خوبی دیده میشود. وجود فضای خالی در معماری، ایده جالبیست که باعث می شود افراد بتوانند به سلیقه خودشان از آن فضاها بهره ببرند.

از معماری قدیم یزد و تجربه مردمان آن زمان و مردمان زمان خودمان صحبت کرد و این دو تجربه را با هم مقایسه کرد.

۴- شما هم می توانید در تد فعالیت کنید

به غیر از تداکس که در بخش اول توضیح داده شد، پروژه ترجمه باز (که توسط داوطلبان در سراسر جهان زیرنویس و ترجمه را محیا می‌کند) و قسمت آموزشی تد-اد، فضایی را فراهم کرده اند که شما هم میتوانید در آنها از راه دور فعالیت کنید.
تد همچنین قسمت‌های دیگری نیز دارد: جایزه سالانه‌ی تد که در آن به افرادی که آرزوی بزرگی برای بهبود وضعیت جهان دارند کمک می‌کند تا این آرزوها را به عمل تبدیل کنند.
منابع:
 TED

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سعید نعمت اللهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.