جهانگردی

تعطیلات عید کجا بریم؟ دیدن الاغهای پیژامه پوش

1 سال قبل


اینجا الاغها توریستها را جذب می کنند 

وقتی به جاذبه های توریستی فرانسه فکر می کنید، احتمالا اولین مکان دیدنی که به ذهنتان خطور می کند، برج ایفل است. اما در سواحل شنی غرب فرانسه، جزیره ای به نام رئا ، هرساله عده زیادی از گردشگران فرانسه را به خود جذب می کند.

جزیزه الاغهای پیژامه پوش

جزیره رئا

رئا نه به خاطر سواحل زیبای شنی و آبهای خنک و نسیم ملایم اش، بلکه به خاطر الاغهای پیژامه پوشش معروف شده ست. هر ساله گردشگران زیادی به دیدن این پیژامه پوشان می روند. 

فلسفه پیژامه پوشیدن الاغهای رئا

اگر پیژامه پوشیدن فلسفه می خواهد ؟ پس ما اینجا به بررسی این فلسفه خواهیم پرداخت:))

تمام این فلسفه به پشمهایی به نام "کانادت" و پشه های شوره زار برمیگرد. الاغهای این جزیره با الاغهای معمولی که در ذهن داریم چند تفاوت دارند. نژاد آنها به الاغهای پواتو برمیگردد.  جثه و قدرت بدنی این پیژامه پوشان خیلی بیشتر از الاغهای معمولی ست، به  همین خاطر در گذشته در صنعت نمک از آنها استفاده میشد. سرعت رشد پشمهای کانات سریع است و مدام بهم دیگر پیچ خورده، نامرتب می شوند و اندازه الاغ را بزرگتر از آنچه هست نمایش می دهند. 

همپا تا جزیره الاغهای پیژامه پوش

شوراب زارهایی که این الاغها در آنجا به باربری مشغول بودند، مملو از حشراتی بودند که نیشهای دردناکشان مانع کار الاغها میشده. بنابراین صاحبان این الاغها به این نتیجه رسیدن که قبل از اینکه آنها را به سرکارشان بفرستند، پیژامه به تنشان کنند!  برای این کار از پارچه های ضخیم قرمز رنگ یا خاکستری راه راه به نام Anes en Culotte استفاده می کردند که این اسم در واقع از کاربردش گرفته شده: " الاغ در زیرشلواری "

همپا تا جزیره الاغهای پیژامه پوش

فشن شو ِ الاغهای پیژامه پوش

امروزه این الاغها تغییر شغل داده اند، در واقع فقط پیژامه می پوشند و فشن شو اجرا می کنند 🙂 دیگر این الاغها سنگ نمکهای سنگین حمل نمی کنند اما همچنان پیژامه پوش در مقابل چشمان گردشگران خودنمایی می کنند. 

همپا تا جزیره الاغهای پیژامه پوش

وقتی جنگ و ماشینی شدن الاغها را بیکار کردند

 با شروع جنگ جهانی دوم و بعد از آن مکانیزه شدن بسیاری از فعالیتها و استفاده از ماشین آلات، تقاضا برای الاغهای پواتو کاهش یافت. قبل از جنگ، هر سال 30 هزار قاطر در این منطقه پرورش داده میشد و به سراسر جهان صادر میشد. همین امر سبب کاهش جمعیت الاغها و قاطرهای پواتو شد به طوری که در سال 1977 فقط 44 الاغ پواتو در جهان باقی ماند. اما با تلاش مردمان ان منطقه و سیتم گردشگری فرانسه، پرورش انها از سر گرفته شد و امروزه تعداد آنها ده برابر شده، حدود 500 الاغ پیژامه پوش بر روی کره زمین زندگی می کنند. 

الاغهای پیژامه پوش

سفر به فرانسه و دیدار با الاغهای پیژامه پوش خوش 🙂

منابع : 

جزیره پواتو 

الاغ در زیرشلواری


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سعید نعمت اللهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.