برنامه سفر

آخر این هفته: دریاچه شورمست

2 سال قبل


دریاچه شورمست یکی از جاذبه‌های توریستی که در ۵٫۵ کیلومتری شهر پل سفید در استان مازندران واقع شده‌ است. وسعت این دریاچه ۱۵ هزار متر مربع و عمیق‌ترین قسمت آن ۵ متر است.

درختان بلند قامت و کهنسال توسکا اطراف این دریاچه را پوشاند‌ه‌اند و این منطقه را به یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان سواد کوه تبدیل کرده‌اند.

دریاچه شورمست-جنگلی با درختان توسکا در اطراف دریاچه شورمست

اطراف دریاچه شورمست، پوشیده از درختان تنومندی است که در بخش‌هایی ریشه در آب دارند. اطراف دریاچه نیز راه خاکی ماشین‌رویی هست که در بعضی قسمتها امکان پارک خودرو را نیز دارد.

با بهسازی راه دسترسی، ایجاد امکانات توریستی مانند قایق، پدالو، اسکی روی آب و اقامتگاه ساده، می‌توان اوقات خوشی را تجربه کرد.

چطور بریم دریاچه شورمست

اگر می‌خواهید از تهران سفرتان را آغاز کنید، صبح زود از جاده‌ی فیروزکوه به سمت قائم‌شهر حرکت کنید. حدود ۶۵ کیلومتر بعد و با گذشتن از پل ورسک به شهر پل‌سفید می‌رسید. در مرکز شهر، مسیر آسفالتی به سمت روستای شورمست وجود دارد. وارد جاده‌ی آسفالت شدید. بعد گذشتن از پل کوچک ابتدای مسیر و سپس طی مسافتی حدود ۵ کیلومتر به یک دوراهی می‌رسید. سمت راست به روستای شورمست می‌رود و سمت چپ هم به دریاچه‌ی شورمست می‌رسد. البته تا انتهای جاده‌ی خاکی نمی‌توانید دریاچه را ببینید چرا که در گودالی نسبتا بزرگ واقع شده و ورودی آن هم دیواری کوتاه دارد.

پس از رسیدن به کنار دریاچه، از مسیر دریاچه تا دشت بالای آن را پباده‌روی کنید. پس از ناهار، گشت‌و‌گذار و پیاده‌روی اطراف دریاچه شورمست سرگرم‌کننده خواهد بود. حوالی بعد از ظهر به سمت تهران حرکت کنید تا شب نشده به تهران برسید (اگر امکانات بهداشتی و اقامتی این دریاچه مناسب‌تر شود برای یک برنامه دو روزه بسیار ایده آل خواهد بود).

چنانچه قصد اقامت دارید حتما چادر همراهتان ببرید و یا می‌توانید از استراحتگاه موقتی منطقه هم استفاده کنید.

در پستی به لوازم ضروری طبیعت‌گردی و سفر اشاره کرده‌ایم، در اینجا بخوانید 🙂

استراحتگاه دریاچه شورمست-سوادکوه-مازندران

اینجا، غیر از دیدن دریاچه‌ای زیبا احاطه شده در درختان توسکا؛ می‌توانید با قایق‌سواری، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در جنگل و مسیرهای زیبا اوقات خوشی را برای خود رقم بزنید. کف دریاچه با گیاهانی متفاوت پوشیده شده و شنا در آن ممنوع است.

دریاچه شورمست-قایق سواری در دریاچه شورمست-سواد کوه-مازندران

و اما چه فصلی برای سفر به شورمست مناسب‌تر است

با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه، در هر فصلی از سال که قصد سفر داشته باشید می‌توانید از زیبایی‌های آن لذت ببرید چرا که در بهار هوایی خنک و طبیعتی تازه و جوان، در تابستان طبیعتی سرسبز و مملو از درختان توسکا، در پاییز جنگلی از رنگ‌های گرم پاییزی و بارش باران و در زمستان هم جاده‌ای برفی و منحصر به فرد انتظار شما را می‌کشد.

چهار فصل دریاچه شورمست-بهار دریاچه شورمست-تابستان دریاچه شورمست-پاییز دریاچه شورمست-زمستان دریاچه شورمست

 

با اپلیکیشن همپا همسفران طبیعت‌گرد خود را به سفری کوتاه و دلنشین دعوت کنید 🙂

برای سفری یک روزه، پستهایی در مورد اماکن دیدنی کشورمان داریم، در برنامه سفر می‌توانید آنها را بخوانید.

 


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سعید نعمت اللهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.