برنامه سفر

روزی تعطیل با ارواح سنگی روستای وردیج

10 ماه قبل


روستای وردیج

روستای-وردیج-از-توابع-استان-تهران-جاذبه-گردشگری

روستای وردیج یکی از روستاهای بسیار نزدیک به تهران و در دره پر پیچ و خم وردیج و در سمت غربی دره کن قرار گرفته است. مسیر این روستا آسفالت بوده اما به دلیل داشتن شیب نسبتا تند و همچنین پیچ‌های تند تر از آن و شانه خاکی نامناسب، دسترسی به آن چندان آسان نیست. این مسیر کوهستانی به روستای وردیج و سپس به روستای واریش منتهی می‌شود. این دو روستا به دلیل قرارگیری در منطقه ی کوهستانی در فصل گرم سال خنک و در فصل سرد سال نیز سرد و خشک است. روستای وردیج حدود ۵۰۰ نفر جمعیت دارد که در فصول سرد سال بعضی از  روستائیان به دلیل سرمای بیش از حد روستا را ترک می‌کنند.

روستاهای وردیج و واریش جزو بخش کن و سولقان از شهر تهران هستند که به تازگی جزو منطقه‌ی ۲۲ شهرداری تهران قرار گرفته است.

روستای وردیج بزرگترین روستای محدوده شمال غرب تهران بوده و چشمه های بسیاری مانند چشمه شاه و چشمه پااورزا آب این روستا را تامین می‌کنند. برای جمع آوری آب این چشمه‌ها و همچنین رودها و آب‌های سطحی به منظور آبیاری باغ‌های وسیع گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت، حوضچه‌هایی در قسمت شمالی این روستا ساخته شده است.

دامنه ی ارواح سنگی

ارواح-سنگی-یا-آدمک-سنگی-روستای-وردیج

اگر وارد روستای وردیج نشدید و از آن عبور کردید به منطقه ای می‌رسید که به دامنه‌ی ارواح سنگی و یا آدمک جیان معروف است. در این منطقه، سنگ‌هایی با اشکالی کاملا خاص می‌بینید. این سنگ‌ها پر از حفره هستند و بقایای یک قلعه‌ی قدیمی را نیز در کنار جاده می‌توانید ببینید. افسانه‌های زیادی درباره حفره‌های داخل این سنگ‌ها وجود دارد و علم زمین‌شناسی نحوه‌ی شکل‌گیری این سنگ‌ها را از فرسایش نوعی باد به نام هوازدگی میداند. و اما برخی نیز تصور می‌کنند که یک سری از جانداران در این محدوده تبدیل به سنگ شده‌اند.

آبشار لت مال

آبشار-لت-مال-روستای-وردیج-از-توابع-تهران

نام این آبشار تلفیقی از دو کلمه‌ی لت و مال است که در آن لت به مفهوم سنگ و مال به مفهوم مالش است که استعاره از مالیده شدن آب بر روی سنگ‌ها است. این آبشار از سه آبشار کوچکتر تشکیل شده که آبشار اول ۵ متر ارتفاع، آبشار دوم هم کمی بلندتر از آن و آبشار سوم، همان آبشار لت مال است که حدود ۳۵ متر ارتفاع داشته و به شکل پله پله به پایین می‌ریزد.

برای رفتن به آبشار لت مال از جاده‌ی اصلی حدود یک ساعت پیاده بروید.

اگر دیدن آبشارهای تهران و جاذبه‌های گردشگری برای شما جذاب است، این مطالب را بخوانید:

 

چطوری بریم روستای وردیج (راه‌های دسترسی)

راه اول دسترسی به این روستا انتهای اتوبان همت غرب، بلوار پژوهش، شهرک دانشگاه شریف و خیابان شهید اردستانی است. در انتهای شمالی این خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان «روستای وردیج – روستای واریش» دیده می‌شود. پس از ورود به جاده کوهستانی و طی مسافتی حدود ۱۰ کیلومتر به روستای وردیج می‌رسید.

راه دوم از اتوبان تهران-کرج و از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت خیابان شهید اردستانی و سپس به سمت شمال خیابان است که پس از آن وارد جاده‌ی روستای وردیج و واریش می‌شوید. جاده تا انتها (روستای واریش) آسفالت شده است. تقریباً با طی کردن مسافتی در حدود ۷ کیلومتر از ابتدای جاده به روستای وردیج و کوه و صخره‌های آدمک خواهید رسید. پس از آن با طی مسافتی ۳ یا ۴ کیلومتری نیز به انتهای جاده آسفالت، روستای واریش می‌رسید.

 

اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید می‌توانید از طریق کارپولینگ صندلی‌های خالی را به اشتراک بگذارید و تجربه‌ای جدید از همسفری را رقم بزنید 🙂


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.