برنامه سفر

روستای ارنگه با قدمتی چند صد ساله در کرج

10 ماه قبل


روستـــــای ارنـــــــــگـه

بازی رنگها، تاریخی کهن

 

اَرَنگـِه (Arangeh) شامل روستاهای ابهرک، سیجان، چاران، خور، گوراب و سرزیارت‌چی است که به مجموع آنها ارنگه و به مرکز آنها نیز ارنگه بزرگ می‌گویند. از مدتها پیش ارنگه مرکز حکومتی و بخش آسارا یکی از توابع آن بوده است.

موقعیت جغرافیایی و نحوه دسترسی

این روستا از شمال به هفت چشمه، از شرق به روستای ابهرک، از غرب به جاده چالوس و از جنوب به کوه پورا که جزو ارتفاعات البرز جنوبی است محدود می‌شود.

به منظور دسترسی به این روستا پس از ورود به جاده چالوس در حدود ۱۸ کیلومتری تابلویی وجود دارد که ورودی روستای ارنگه است. جاده شیب تندی داشته و وقتی از جاده چالوس جدا شد به سرعت ارتفاع می‌گیرد. بعد از اینکه حدود ۲ کیلومتر پیش رفتید و جاده تقریبا مسطح شد دو راه ورودی به روستا را خواهید دید. راهی که سمت چپ قبرستان تاریخی ارنگه قرار دارد به منتهی‌الیه شمالی روستا منتهی می‌شود.  در این سمت می توانید از قبرستان تاریخی، آبشار ارنگه و دره هفت چشمه دیدن کنید.

قبرستان تاریخی ارنگه

قبرستان-تاریخی-روستای-ارنگه-جاذبه گردشگری-آثار تاریخی

می توانید در نزدیکی قبرستان پارک کنید. قبرستان ارنگه چند صد سال قدمت داشته و سنگ قبرهای آن حکایت از دورانی دور دارد. نکته اینجاست که برای ساکنین روستا حفظ پاکیزگی و بافت تاریخی با اهمیت است و پذیرای گردشگرانی هستند که به این موارد توجه می‌کنند.

آبشار ارنگه

آبشار-روستای-ارنگه-در-کرج-جاذبه-گردشگری-طبیعت-گردی

در سمت شمالی قبرستان و در حد فاصل باغها و تپه‌ها جاده‌ای ماشین رو برای دسترسی محلی ساکنین وجود دارد. حدود 500 متر که به سمت انتهای غربی روستا پیاده‌روی کنید به پرتگاهی ترسناک می‌رسید که صدای آبشار خور (ارنگه) را می‌توانید به خوبی بشنوید. اگر می‌توانید با احتیاط به چند قدمی پرتگاه نزدیک شوید تا در امتداد جنوبی این دره، آبشار را ببینید. در واقع مسیر منتهی به این آبشار از سمت جنوب روستا می‌آید که پس از دور زدن به این دره می‌رسد. اگر مایلید به بالای آبشار بروید با احتیاط از لبه‌ی دره به سمت جنوب و در نهایت به بخش شرقی-غربی رودخانه بروید.

دره هفت چشمه

دره-هفت-چشمه-روستای-ارنگه-در-کرج-طبیعت-گردی-جاذبه-گردشگری

آبشار هفت چشمه که در مورد آن در پست آبشارهای هفت چشمه جاده چالوس صحبت کرده ایم در این دره قرار دارد. بعد از آبشار، دره کمی تنگ شده و به شکل صخره مانند تغییر شکل می‌دهد و در نهایت هم به آبشار آدران می‌رسیم. از نیمه‌راه خروجی ارنگه و از راه پاکوب کوچکی می‌توانید وارد دره (هفت چشمه) شده و در نهایت هم به زیر آبشار هفت‌ چشمه دسترسی پیدا کنید. دره هفت‌ چشمه در فصول گرم سال محل مناسبی برای استفاده از خنکای آبشار و سنگ‌نوردی است.

مسیر دوم مسیر آسفالته‌ای که به سمت راست می‌رود وارد بافت روستای ارنگه شده و با ادامه مسیر در حاشیه باغ‌ها در غرب روستا و سپس مسیر رودخانه می‌توانید به قله‌ی پورا و قله‌یقبله برسید که حدود ۳۱۰۰ متر ارتفاع دارد. اگر مسیر را به بالادست رودخانه ادامه دهید با دره‌هایی تنگ مواجه می‌شوید. در میان روستا امام‌زاده ای هست که درختی تنومند و کهنسال دارد.

در زیر نقشه ی روستای ارنگه را می بینید.

اگر دیدن این روستا برای شما جذاب است، می‌توانید پست‌های دیگر را هم ببینید:


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.