برنامه سفر

روستای افجه در دل لواسانات

10 ماه قبل


روستای افجه-Afjeh-مقصد سفر-سفر یک روزه-برنامه سفر-لواسانات-ایرانگردی-آثار تاریخی

روستای اَفجـِـه (Afjeh) از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران و در ۳۰ کیلومتری شمال‌شرقی استان تهران قرار دارد و ناحیه‌ای کوهستانی و سردسیر و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۰۴۰ متر است. آب افجه از چشمه و رودخانه تامین می‌شود و ۴۴ هکتار باغ و قلمستان و ۲۸ هکتار کشتزار جو و گندم دارد. عمده محصولات روستای افجه گندم، جو، بن‌شن، عسل، سیب و گیلاس و آلبالو است. ساکنین روستا بیشتر به کشاورزی و گله‌داری مشغول هستند و گویش دیلمی دارند.

آبشار-پسچونک-Afjeh-طبیعت گردی-مقصد سفر-سفر یک روزه-جاذبه گردشگری

آبشار پسچویک با ۱۵ متر ارتفاع در ۵ کیلومتری شمال شرقی روستا و در یال کوهی مشرف به دشت هویج واقع شده است و درختان افرای بسیاری را می‌توانید در این محدوده ببینید. آبشار موآب که از قله‌ی ساکا سرازیر می‌شود و قبل از دشت هویج قرار گرفته، ۱۸۰ متر ارتفاع دارد. در حد فاصل آبشار پسچویک و دشت هویج، باغ‌های گیلاس بسیار زیبایی قرار دارد و در امتداد قله‌ی آتشگاه، دشت سوستان است که  آبشار چرند به ارتفاع ۵۰ متر از آن جاری و مملو از درختان آلو و گیلاس و گردو است.

این مطالب هم برایتان جالب خواهند بود آنها را هم بخوانید:

حمام تاریخی-روستای افجه-آثار تاریخی-جاذبه گردشگری-سفر یک روزه

حمام تاریخی روستا نیز در مرکز بافت قدیمی واقع شده و بنای آن، طاق و گنبدهای غرقچین و قوس‌های جناغی دارد. بدنه داخلی حمام به ارتفاع ۵ متر با کاشی و سطوح بالاتر آن هم با سیمان سفید پوشیده شده است. قدمت این حمام به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار برمی‌گردد. این حمام کماکان فعال و مورد استفاده‌ی مردم روستا است.

بقایای قصری ناصری از دوره‌ی قاجار در ضلع شمای روستا و در میان باغ نسبتا وسیعی به جا مانده و گفته می‌شود که این قصر متعلق به ناصرالدین‌شاه بوده و توسط اعتمادالدوله ساخته شده است. در حال حاضر از این قصر به جز پی و دیواری به ارتفاع ۵ و طول ۱ متر و انبوهی از آجرهای قرمز رنگ چیزی باقی نمانده است.

قلعه سربند یا ساکا بر روستاهای امامه، ناصرآباد، راحت‌آباد، کند سفلی و علیا، افجه و بخشی از لواسان اشراف داشته و از آثار بسیار قدیمی این ناحیه است. این قلعه تا زمان صفوی مورد استفاده قرار می‌گرفته و از سنگ لاشه، ملات گچ و ساروج و آجر و خشت ساخته شده و به قرن دوم و سوم هجری برمی‌گردد. اطراف قلعه سفال‌های لعاب‌دار سبز رنگ، لاجوردی و آبی دیده می‌شود.

غار موزه-افجه-غار دست ساز-جاذبه گردشگری-مجسمه

غار موزه وزیری در مسیر روستای کندعلیا و در بخشی از دیواره رشته کوه‌های البرز واقع شده است. ورودی غار دهان یک شیر است که در آستانه‌ی دیواره‌ی کوه ساخته شده است. این غار نه به صورت طبیعی بلکه با دستان هنرمند ناصر هوشمند وزیری (استاد مجسمه ساز) ایجاد شده است. او غار را در شیب کوه و با دهلیزهایی ۴۰ متری وسعت داده و درون غار نیز مجسمه‌های چوبی، گچی، سیمانی، سنگی و فلزی خود را به نمایش گذاشته است. مجسمه‌هایی از شخصیت‌های بزرگ و اسطوره‌های ایرانی و همینطور مجسمه‌های از حیوانات در اینجا به چشم می‌خورد.

اگر به محله‌ی چراغان سری زدید سقاخانه حضرت ابوالفضل و چناری کهنسال با عمر ۵۰۰ ساله را می‎‌بینید.

دشت هویج-افجه-جاذبه گردشگری-ایرانگردی-طبیعت گردی

و اما دشت هویج که به زبان محلی گرچال، گهچال و یا گیاه‌چال نامیده می‌شود یکی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه است که در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. طبق روایت‌های تاریخی در گذشته‌های دور بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته‌اند که البته این روزها هویجی در آن دیده نمی شود!

گُرچال از ترکیب دو اسم گُر و چال گرفته شده که در آن گُر یا آگِر در گویش ایران باستان به معنای آتش و چال هم به معنای جایگاه است که این دشت را در گذشته جایگاه آتش یا آتشدان هم می‌نامیدند. دلیل اصلی این نامگذاری گرمتر بودن این دشت نسبت به قله‌های اطراف آن است.

اگر دوست دارید در سفری یک روزه به مکانی خوش آب و هوا، سیری به تاریخ هم داشته باشید از مسیر زیر می‌توانید به این روستا برسید.

چطوری بریم روستای افجه

اگر از تهران به افجه می‌روید از طریق یکی از اتوبان‌های منتهی به اتوبان شهید بابایی وارد جاده لشگرک شوید، مسافران شمال شهر نیز با قرار گرفتن در اتوبان ارتش و بعد از آن جاده سوهانک و گذشتن از گردنه‌ی قوچک به میدان لشکرگ می‌رسید.

اگر از کرج به افجه می‌روید از جاده بالای دیزین و با گذشتن از میگون، فشم، اوشان و سپس زره‌بند به میدان لشگرک می‌رسید. از ایجا به بعد مسیر مستقیم را ادامه داده تا با دیدن تابلوی افجه وارد مسیر روستا شوید. برای رفتن به دشت هویج، بعد از رسیدن به روستا یک دو راهی می‌بینید که باید از مسیر خاکی ادامه مسیر را بروید.

 

 

اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید می‌توانید از طریق کارپولینگ صندلی‌های خالی را به اشتراک بگذارید و تجربه‌ای جدید از همسفری را رقم بزنید 🙂


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.