سؤالات متداول

همپا چیست؟

سامانه همپا چطور امنیت رو فراهم می‌کنه؟

در سامانه همپا برای افزایش اعتماد بین کاربران، یک فرآیند تایید هویت طراحی شده. هنگام عضویت در سامانه همپا، از کاربران اطلاعاتی چون ایمیل و شماره تلفن همراه اتخاذ میشه. علاوه بر اون کاربرانی که کارت شناسایی خود رو ارسال کرده و تایید شده باشند در سامانه مشخص میشوند. برای اطمینان بیشتر، هنگام انتخاب همسفران، به چند نکته توجه کنید:

قبل از همسفری

• حساب کاربری افراد رو به دقت بررسی کنید

• در گوشه سمت راست عکس افرادی که هویت آنها کاملا تایید شده‌، دایره سبز رنگ حاوی تیک سفید قابل مشاهده ا‌ست.

• حساب کاربری ای مناسب است که تمام گزینه های آن، شامل تصویر حساب کاربری، بخش درباره من، کامل باشد. همچنین ایمیل، شماره تلفن و کارت هویتی از سوی سامانه همپا تایید شده باشد.

• با خواندن بخش درباره من افراد، میتونید با روحیات آنها بیشتر آشنا شوید و همسفرانی رو انتخاب کنید که روحیاتی سازگارتر با شما دارند.

• میتونید به کمک شماره فرد مورد نظر در صورت رزرو سفر با او تماس گرفته و در مورد همسفری هماهنگی لازم رو انجام بدید.

• میزان امتیاز افراد در حساب کاربریشون رو بررسی کنید، امتیاز بیشتر به این معناست که این فرد توسط سایر کاربران همپا تایید شده.

بعد از همسفری

• بعد از پایان همسفری به همپایان خود امتیاز بدید. در امتیاز دادن به دیگران دقت کنید، زیرا امتیازها قرار است نشان اعتمادی باشد بر رفتار مناسب همپایان که توسط دیگران کاربران قابل مشاهده است.

• درصورتی که همسفر شما رفتار مناسبی نداشت، می‌تونید با گزارش دادن به موقع به تیم پشتیبانی ما، این زمینه رو فراهم کنید تا این مشکل دیگر پیش نیاید.

همپا کیست؟

شخصی که به هر دلیلی از شهری به شهر دیگر سفر میکنه و تصمیم داره از صندلی های خالی خودروی دیگران استفاده کنه. این شخص از ویژگی های سفری ارزان و راحت تر بهره مند میشه و به دلیل استفاده از برنامه همپا از طرفی یکی از حافظین محیط زیست شمرده میشه.

همران کیست؟

صاحبان ماشین‌هایی که صندلی های خالی خود رو در طول سفرهای بین شهری در اپلیکیشن همپا با دیگران به اشتراک میذارن و فرهنگ همسفری رو رواج میدهند.کاهش هزینه سفر،کاهش آلودگی محیط زیست و کم کردن خودروهای تک سرنشین از ویژگی های همران می باشد.

چطور وارد همپا بشم؟

بعد از نصب برنامه، شماره تماس خودتون رو وارد کنید سپس کد 5 رقمی دریافت شده رو ثبت کنید. با تکمیل مشخصات فردی و کامل کردن پروفایل میتونید از سامانه همپا استفاده کنید.

استفاده از همپا برای من چه ارزشی داره؟

سامانه آنلاین همپا با تکیه بر مفهوم همسفری و سعی در کاهش هزینه‌ها و آلودگی هوا، تک سرنشینی را کم‌رنگ کرده و با ارائه بیوگرافی افراد و ترجیحات آنان در طول سفر‌، امکان انتخاب همسفرانی مطمئن را برای سفرهای بین شهری فراهم میکند از مزایای سامانه همپا صرفه جویی و کاهش هزینه های سفر،امکان برنامه ریزی سفر ها پیش از حرکت،امکان امتیاز دهی و ثبت نظرات برای همسفران و انتخاب همسفر مطمئن با اطلاع از بیوگرافی راننده (همران) و همسفر (همپا) است.

همسفری(کارپولینگ) چیست؟

همسفری به معنای توافقی بین صاحب خودرو و فرد هم مسیر،جهت به اشتراک گذاشتن صندلی های خالی خودرو در مسیر های همیشگی مثل دانشگاه،محل کار و سفر های دوره ای با هم مسیر های خود می باشد.

همپا چیست؟

اپلیکیشن همپا با هدف به اشتراک گذاری صندلی های خالی وسیله ی نقلیه،برای کاهش هزینه های سفر،نه به تک سر نشینی و راحتی بیشتر شکل گرفت.با همپا میتونید ارزان و کمی راحت تر سفر کنید.

ثبت نام

چرا هنگام ثبت نام کد تایید رو دریافت نمیکنم؟

شما میتونید با ورود به قسمت صندوق پیامک های تلفن همراه خود، کد تایید ارسال شده رو مشاهده کنید. در صورت عدم دریافت پیامک با پشتیبانی تماس بگیرید تا همکارانمون مشکل رو برطرف کنند.

شماره موبایل و کد تایید چطور عمل میکند؟

زمانی که شماره موبایل رو وارد کنید، یک پیامک حاوی کد تایید 5 رقمی دریافت میکنید.با وارد کردن این کد حساب کاربری شما روی تلفن همراهتون فعال شده و قابل استفاده خواهد بود.

چطور در همپا ثبت نام کنم؟

شما میتونید با دریافت رایگان برنامه همپا از بازار، سیب اپ و یا وب سایت hampasho.com و تکمیل مراحل ثبت نام عضو خانواده همپا باشید.

کامل کردن پروفایل

چرا پروفایلم را کامل کنم؟

تکمیل پروفایل و دریافت نشان اعتماد به منظور ایجاد اعتماد و اطمینان در روابط بین همسفرها و راننده انجام می شود. این مطلب بستر یکی از اهداف اصلی مجموعه رو شکل میده که شناخت و اعتماد قبل از سفر می باشد.

چطور پروفایلم را کامل کنم؟

پایین صفحه در قسمت پروفایل روی نام کاربری کلیک کنید در این قسمت میتونید با تکمیل کردن اطلاعات کاربری پروفایل خود رو کامل کنید.

چطور میشه فهمید پروفایلی در همپا تایید شده؟

پروفایل‌هایی که در اپلیکیشن همپا تایید شده باشند دارای علامت تیک سبز رنگ در کنار عکسشون هستند. بدین معنی که کارت هویتی این افراد نزد همپا مشاهده و تایید شده.

چطور پروفایلم تایید هویت میشه؟

در قسمت پروفایل روی نام حساب کاربری خود کلیلک کنید و وارد قسمت مراحل باقی مانده شوید. بارگذاری کارت شناسایی رو انتخاب کنید. در ابتدا عکس پروفایل رو بارگذاری کنید و یا اگر قبلا اینکار رو کرده‌اید فقط عکس رو تایید کنید. سپس کارت شناسایی خود رو کنار صورتتون قرار بدید. در مرحله بعد عکس کامل کارت شناسایی را به قسمت تایید هویت همپا ارسال کرده و در آخر شماره ملی خود را وارد کنید. در صورت ارسال صحیح کارت شناسایی طبق دستورالعمل طی 24 ساعت آینده تایید کارت شناسایی شما انجام میشه و در قسمت پیام ها تاییدیه رو دریافت میکنید. بعد از طی کردن مراحل تایید، تیک سبز رنگی کنار عکس پروفایلتون مشاهده خواهید کرد که نشان از تایید هویت شما است، بدین ترتیب کاربران دیگه هم به دلیل تایید هویت شما در سفرها راحت تر و مطمئن تر هستند.

آیا وارد کردن شماره ملی در سامانه همپا، امنیت دارد؟ دیگران هم اون رو می‌بینند؟

درخواست شماره ملی از طرف سیستم همپا، فقط برای تایید هویت، افزایش امنیت و اعتماد در جامعه همپاست. شماره ملی شما برای کاربران همپا به هیچ عنوان، قابل رویت نیست. و این شماره نزد سامانه همپا محفوظ است.

کیف پول و پرداخت

کیف پول چیست؟

کیف پول الکترونیکی شما در همپا به منظور سهولت در افزایش یا برداشت مبلغ طراحی شده.به طوری که اگر همران (راننده) هستید هزینه های آنلاین سفر و پاداش ها در این قسمت اضافه میشه و به راحتی میتونید برداشت کنید. اگر هم همپا (همسفر یا مسافر) هستید میتونید با افزایش اعتبار کیف پول به مبلغ دلخواه، هنگام سفر، به راحتی هزینه سفر رو آنلاین پرداخت کنید.

چطور میتوانم مبلغ کیف پولم را افزایش بدم؟

در قسمت پروفایل، وارد بخش کیف پول شده و گزینه پرداخت/برداشت رو انتخاب کنید، مبلغ رو در کادر به تومان بنویسید و مراحل پرداخت رو تکمیل کنید. شما میتونید در قسمت تراکنش های مالی لیست مبالغ برداشت شده و افزایش شده رو مشاهده کنید.

برداشت از کیف پول به چه شکل امکان پذیر هست؟

ابتدا شماره کارتتون رو در قسمت کیف پول در گزینه کارت بانکی ذخیره کنید سپس میتونید مبلغ مورد نظر رو در گزینه افزایش/برداشت اعتبار وارد کنید و گزینه برداشت اعتبار رو بزنید.در آخر بازبینی نهایی رو انجام دهید و گزینه تایید رو انتخاب کنید. مبلغ مورد نظر حداکثر طی 72 ساعت به شماره کارت ذخیره شده و تایید شده توسط شما، واریز میشود.

شماره کارتم رو کجا ذخیره کنم؟

در قسمت کیف پول گزینه کارت بانکی رو بزنید.در اینجا اطلاعات حساب بانکیتون رو وارد کنید(شماره کارت،نام صاحب حساب به فارسی) با ذخیره شماره کارت، در صورت ثبت درخواست برداشت، مبلغ درخواستی شما به شماره کارت ذخیره شده، واریز می‌شود. توجه کنید که نام صاحب حساب با نام حساب کاربری نباید مغایرت داشته باشد.

چرا انلاین پرداخت کنم؟

از مزیت‌های پرداخت آنلاین امکان استفاده از کدهای تخفیف و سهولت در پرداخت می‌باشد.

کد تخفیف

چطور از کد تخفیف استفاده کنم؟

لحظه ی رزرو سفر،پس از انتخاب تعداد صندلی ها مبلغ پرداختی رو مشاهده میکنید. با انتخاب پرداخت آنلاین در قسمت کد تخفیف میتونید کد تخفیف مورد نظر رو وارد کنید و هزینه سفرتون رو کاهش بدید.

کدهای تخفیف را از کجا بگیرم؟

کدهای تخفیف معمولا از سوی سامانه همپا به مناسبت‌های گوناگون برای کابران ارسال میشوند.

چرا کد تخفیف رو قبول نمیکنه؟

کد های تخفیف برای هر حساب کاربری یک بار قابل استفاده می باشند. دلیل خطای کد تخفیف یا استفاده از کد تخفیف تکراری هست و یا منقضی شدن کد تخفیف می باشد.

دعوت دوستان و اعتبار هدیه

چطور همپا رو به دوستانم معرفی کنم؟

در قسمت پروفایل گزینه اعتبار هدیه رو انتخاب کنید و ارسال لینک دعوت به دوستان رو بزنید. در اینجا شما میتونید از راه های مختلف (پیامک،تلگرام،ایمیل یا…) لینک دعوت رو برای دوستانتون ارسال کنید.

معرفی همپا به دوستانم چه مزایایی دارد؟

میتونید با معرفی همپا به دوستانتون پس از اولین سفر موفقشون هر دوطرف 5000 تومان اعتبار رایگان دریافت کنید. با حضور دوستانتون در همپا میتونید سفرهاتون را با هم انجام بدید و زمان و هزینه سفر رو مدیریت کنید.

وقتی همپا به من معرفی شد چطور ثبت نامم را تکمیل کنم؟

با ورود به لینک دریافت شده و ثبت شماره تماس خود، سیستم متوجه معرف شما می‌شود. حال کافی است برنامه همپا را از فروشگاه اینترنتی تلفن همراهتون دریافت کنید و با همان شماره تماس مراحل عضویتتون رو تکمیل کنید. پس از اولین سفر موفق شما، هر دو طرف (معرف،معرفی شده)مبلغ 5000 تومان اعتبار هدیه دریافت میکنند که در قسمت اعتبار هدیه قابل مشاهده است.

ساخت و رزرو سفر

چگونه سفر بسازیم؟

در صفحه اول برنامه در قسمت خانه در گزینه “به کجا سفر می کنید؟” مبدا و مقصد سفر رو اعلام کنید. (اپلیکیشن به صورت پیش فرض مبدا شما رو شهری که هم‌اکنون در اون هستید ثبت می‌کند، در صورت تمایل به تغییر مبدا، روی مبدا زده و اون رو پاک کنید و نام شهر مبدا مورد نظر خود رو بنویسید.) سپس گزینه ساخت سفر رو بزنید. در صورت وجود ایستگاه در مبدا و مقصد، اونها رو انتخاب کنید و در مراحل بعد تاریخ و ساعت دقیق حرکت، همچنین حداکثر زمان انتظار، تعداد صندلی‌های خالی و هزینه ی هریک رو مشخص کنید و ساخت سفر رو بزنید.

تایید درخواست همسفری در کدام قسمت است؟

در صفحه خانه، درخواست های شما قابل مشاهده هستند با انتخاب هریک و مشاهده درخواست، گزینه های تایید و رد قابل مشاهده خواهند بود و میتونید درخواست رو تایید و یا رد کنید.

چطور با همپا (مسافر یا همسفر) تماس بگیرم؟

در قسمت سفرها، به بخش سفرهای پیش رو مراجعه کنید، پس از یافتن سفر مورد نظر خود، میتونید لیست همپاهای خودتون رو مشاهده و از طریق گزینه تماس، با آنها تماس بگیرید.

مبدا و مقصد دقیق سفر چطور تعیین میشه؟

در صورت وجود ایستگاه‌های سوار و یا پیاده شدن در شهر مورد نظر، میتونید مبدا و مقصد دقیق سفرتون رو مشخص کنید و در غیر این صورت با تماس با همران هماهنگی های لازم را انجام دهید.

مراحل رزرو سفر به چه شکل انجام میشه؟

در صفحه اول برنامه در قسمت خانه در گزینه “به کجا سفر می کنید؟” مبدا و مقصد سفر رو اعلام کنید. سپس گزینه جستجوی سفر رو بزنید. در این صفحه تمامی همران(راننده) هایی که در این مسیر سفر ساخته اند رو مشاهده می کنید.
از روی زمان حرکت، قیمت هر صندلی و نزدیکترین ایستگاه اعلام شده ی هر همران میتونید کارت سفر رو انتخاب و اطلاعات سفر رو مشاهده کنید. پس از انتخاب رزرو سفر، می تونید تعداد صندلی مورد نیازتون رو انتخاب کنید و مبلغ کلی سفر رو مشاهده کنید. این مبلغ رو میتونید به دو صورت آنلاین و نقدی پرداخت کنید.

چطور با همران تماس بگیرم؟

پس از تایید درخواست سفر شما توسط همران (راننده)‌، شماره تماس همران روی برنامه برای شما نمایش داده میشه و میتونید با همران تماس بگیرید. توجه داشته باشید که تا قبل از تایید درخواست سفر شماره همران مشاهده نمیشود.

نحوه پرداخت به چه صورت امکان پذیر می باشد؟

هزینه ها در اپلیکیشن همپا به دو صورت آنلاین و نقدی قابل پرداخت هست. در پرداخت آنلاین با شارژ کیف پول و یا زمان رزرو نهایی سفر با اتصال به درگاه پرداخت میتونید هزینه سفر رو پرداخت کنید.پرداخت نقدی به صورت کامل به همران ارائه میشود.

شرایط لغو همسفری در سامانه همپا چگونه است؟

شما در هر صورت میتونید سفرتون رو لغو کرده و هزینه دریافتی یا پرداختی را پس بگیرید.

پایان سفر

به مقصد رسیدم،چه کار کنم؟

اگر همپا (مسافر)‌ هستید پس از مشاهده صفحه امتیازدهی به همران خود از نظر اجتماعی و فرهنگ رانندگی امتیاز بدید و در صورت تمایل دیدگاهتون رو نسبت به تجربه همسفری خود ثبت کنید و سپس گزینه پایان سفر رو بزنید.

اگر همران (راننده) هستید و تعدادی از صندلی‌های خودرو خودتون رو به اشتراک گذاشته‌اید، در آخر سفر و زمانی که به مقصد رسیده‌اید از شما در مورد حضور یا عدم حضور همپاهایتان پرسیده میشه. در صورتی که همه حضور داشته‌ باشند گزینه بله را انتخاب کنید و سپس به تک تک همپاهای خود امتیاز دهید، در غیر این صورت گزینه خیر را انتخاب کنید و افرادی که حضور نداشته‌اند را مشخص کنید و به سایرین امتیاز دهید. همچنین می‌توانید دیدگاهتون رو نسبت به سفر با همپاهاتون ثبت کنید.

چرا گزینه پایان همسفری برام نمایش داده نمیشه؟

در صورت عدم مشاهده صفحه پایان همسفری، اپلیکیشن را ببندید و مجدد باز کنید، در صورت عدم مشاهده مجدد صفحه پایان همسفری با پشتیبانی تماس بگیرید.
توجه داشته باشید که اگر همپا هستید، تا زمانی که همران شما پایان سفر نزند، صفحه امتیازدهی برای شما قابل مشاهده نخواهد بود.

سایر سوالات مربوط به سفر

چرا همرانی در مبدا و مقصد مورد نظرم پیدا نمیکم؟

برخی مسیرها نسبت به سایرین در اپلیکیشن همپا کم ترددتر هستند و همران‌های فعال ندارند، در صورت تمایل با دعوت دوستان میتوانید به پرتردد شدن این مسیرها کمک کنید.

اگر همران درخواست همسفری را قبول نکرد چه کار کنم؟

در صورتی که درخواست شما به مدت زیادی در انتظار پاسخ مونده باشه میتونید درخواست خود رو لغو و با همران‌های دیگری که هم‌مسیر شما هستند سفر کنید.

سفر لغو شده، مبلغ برنگشته.چه کار کنم؟

مبلغ سفر‌های لغو شده قبل از شروع سفر، همیشه بازمیگردد، در غیر این صورت مشکل رو به پشتیبانی همپا گزارش دهید.

وسیله ای در ماشین جا گذاشتم، چه کار کنم؟

شما میتونید از درون برنامه شماره تماس همرانتون رو پیدا کنید و با تماس با همران برای دریافت وسیله صحبت کنید. در صورت عدم توانایی در پیدا کردن شماره تماس همران میتونید مسئله رو با پشتیبانی در میون بذارید.

چرا پلاک و شماره تماس همران تا تایید درخواست سفر نمایش داده نمیشه؟

برنامه همپا بر پایه اعتماد و اطمینان است و برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده و مزاحمت پلاک و شماره تماس همران قبل از تایید درخواست و یا در هنگام مشاهده نتایج جستجو نمایش داده نمیشه.

همپایی که درخواست همسفری داده بود به موقع در محل قرار حاضر نشد!

شما می‌تونید از طریق گزینه پیشتیبانی که در قسمت پروفایل وجود دارد این موضوع را اطلاع دهید.

گزارش خطا را کجا اعلام کنم؟

در پایان سفر، سامانه همپا از کاربران درخواست میکنه که اعلام پایان همسفری کنند و همسفرانشون رو ارزیابی کنند. در این ارزیابی شما میتونید با نوشتن تجربه سفر و اعمال ستاره های کمتر ما رو در بهتر شدن و بالا بردن کیفیت سفر ها یاری کنید. چرا که پشتیبانی ما با کاربران خاطی برخورد جدی خواهد داشت.

همچنین میتونید با مراجعه به کارت سفر توی لیست سفرها و انتخاب پروفایل شخص مورد نظر، مستقیما گزینه گزارش تخلف رو انتخاب کنید و گزارش خودتون رو ثبت کنید.

مشخصات ماشین

چطور می‌تونم مشخصات ماشینم رو در اپلیکیشن همپا ثبت کنم؟

در اپلیکیشن، پایین صفحه، قسمت پروفایل رو انتخاب کنید و در قسمت تنظیمات وارد بخش مدیریت خودرو شوید. در اینجا می‌تونید خودرو جدید اضافه کنید و یا پس از انتخاب، اون‌ها رو حذف کنید.

چرا باید مشخصات اتومبیلم را ثبت کنم؟

ثبت این مشخصات به هم‌سفرانتون کمک می‌کند که در محل قرار شما را راحت‌تر پیدا کنند.