سؤالات متداول

همسفری با همپا

چگونه می‌توانم از سرویس همپا استفاده کنم؟

در حال حاضر شما می‌توانید برای استفاده از سرویس همپا، اپلیکیشن آن را برروی سیستم عامل‌های اندروید و iOS نصب کنید اما در آینده‌ای نه چندان دور، بر روی وب‌سایت نیز در دسترس خواهد بود.

چگونه اطلاعات حساب کاربری‌ام را تغییر دهم؟

وارد اپلیکیشن همپا شوید. سپس وارد منو شوید: گوشه سمت راست در بالای صفحه.

در گام بعدی تصویری که در بالای نام خود جای گرفته را لمس کنید. سپس در گوشه سمت چپ، بالای صفحه، گزینه  ویرایش حساب کاربری را انتخاب کرده و وارد بخش ویرایش حساب کاربری‌تان شوید. در اینجا شما می‌توانید مشخصات خود را تغییر دهید.

در صورت بروز هرگونه مشکل به کمک لینک زیر یا از طریق گفتگوی آنلاین در همین صفحه با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

لینک تماس

کد فعالسازی چیست و چگونه کار می‌کند؟

بار اولی که اپلیکیشن همپا را نصب می‌کنید و شماره تلفن خود را وارد میکنید، یک کد تأیید از طریق پیامک از طرف سیستم همپا برایتان ارسال خواهد شد. با وارد کردن آن کد تأیید میتوانید که ادامه‌ی مراحل ثبت نام را طی کنید.

اگر کد تأیید برای شما ارسال نشد، به کمک لینک زیر یا از طریق گفتگوی آنلاین در همین صفحه با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

لینک تماس

چرا باید شماره ملی خود را حین ثبت نام وارد کنم؟

سیستم همپا بر پایه اعتماد بین افراد ساخته شده‌ است. اگر که می‌خواهید عضوی از این شبکه باشید، تیم پشتیبانی همپا باید شماره ملی شما را تأیید کرده باشند؛ در غیر این صورت، نشان اعتماد به شما تعلق نخواهد گرفت.

چگونه می‌توانم مسیر و سفر ثبت کنم؟

بعد از وارد شدن به اپلیکیشن با انتخاب گزینه ثبت سفر از شما درخواست میشود که انتخاب کنید که همران هستید یا همپا.

ثبت مسیر سفر

اگر همران باشید، در گام بعد روی نقشه ای که ظاهر می‌شود، میتوانید مسیر خود را انتخاب کنید. برای این کار نقشه را تکان دهید تا نشانگر ابی رنگ روی نقطه مبدا قرار گیرد. با یک بار زدن روی نشانگر آبی، مبدا شما ثبت میشود و یک نشانگر نارنجی رنگ ظاهر میشود. بار دیگر با حرکت دادن نقشه، میتوانید مقصد مد نظر خود را زیر نشانگر نارنجی رنگ بیاورید و یکبار زدن روی نشانگر نارنجی مقصد را هم ثبت کنید و در نهایت با زدن تیک سبز رنگ گوشه سمت چپ پایین صفحه، وارد مرحله بعد شوید. در این مرحله، زمان حرکت خود، تعداد صندلی خالی و تعداد هزینه‌ی رزرو هر صندلی را تعیین کنید.

ثبت مسیر سفر ثبت مسیر سفر

اگر همپا باشید، در گام بعد روی نقشه ای که ظاهر می‌شود، می‌توانید مسیر خود را انتخاب کنید. برای این کار نقشه را تکان دهید تا نشانگر ابی رنگ روی نقطه مبدا قرار داده شود. با یک بار زدن روی نشانگر آبی، مبدا شما ثبت می‌شود و یک نشانگر نارنجی رنگ ظاهر میشود. بار دیگر با حرکت دادن نقشه میتوانید مقصد مد نظر خود را زیر نشانگر نارنجی رنگ بیاورید و یکبار زدن روی نشانگر نارنجی مقصد را هم ثبت کنید و در نهایت با زدن تیک سبز رنگ اگر رانندگانی مسیری ثبت کرده باشد که با مسیر شما یکی باشد، لیست رانندگان نمایش داده می‌شود.

شما میتوانید با مطالعه مشخصات حساب کاربری همران‌ها، همرانی که دوست دارید با اون همپا شوید را انتخاب کنید، تعداد صندلی مورد نیاز خود را رزرو کرده و هزینه‌ی آن را پرداخت کنید، در مرحله بعد برای این همران یک اعلان فرستاده میشود اگر اعلان درخواست شما را تایید کند. برای شما هم اعلان فرستاده میشود و همسفری شما نهایی می‌شود. شما همچنین می‌توانید با همران خود تماس بگیرید و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید. در ضمن، اگر همران درخواست شما را رد کرده و آن را قبول نکند، هزینه‌ی پرداختی به حساب شما باز خواهد گشت.

در صورتی که برای مسیری که انتخاب کرده‌اید، همرانی قبلا سفر ثبت نکرده باشد، بر روی صفحه پیامی مبنی بر این که «هیچ همران هم‌مسیری یافت نشد» به شما همراه با یک گزینه‌ی «به من اطلاع بده» نمایان خواهد شد که با لمس کردن آن می‌توانید اطلاع‌دهنده‌ای برای آن مسیر بخصوص برای خود بسازید.

چگونه می‌توانم در همپا عضو شوم؟

بعد از نصب اپلیکیشن همپا، شما می‌توانید که با گزینه‌ی ثبت نام در همپا عضو شوید. پس از آن، از شما درخواست می‌شود که شماره تلفن خود را وارد کنید، در مقابل یک کد تأیید از طرف سیستم همپا برای شما ارسال خواهد‌ شد.

پس از وارد کردن کد تایید، با کامل کردن باقی مراحل ثبت‌نام، شامل وارد کردن نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره کارت ملی، تاریخ تولد و ایمیل میتوانید عضوی از خانواده همپا شوید و از همسفری تجارب خوشی کسب کنید.

آیا می‌توانم برای فرد دیگری، سفر ثبت کنم؟

خیر، شما نمی‌توانید برای فرد دیگری سفر ثبت کنید اما می‌توانید که برای خود و همراهانی که با خود دارید، صندلی رزرو کنید؛ همچنین شما نمی‌توانید شخص دیگری را به جای خود به سفر بفرستید، چرا که از اعتماد دیگران که به دلیل استفاده از سرویس همپا ایجاد شده است، سوء استفاده می‌کنید و با مشاهده‌ی این امر و یا گزارش شدن این تخلف توسط همسفر، سرویس همپا شما را از سیستم خارج خواهد کرد.

اگر سن من به حد قانونی نرسیده باشد، می‌توانم از همپا استفاده کنم؟

اگر سن شما به حد قانونی نرسیده باشد، مستقیما نمی‌توانید عضو همپا شوید؛ اما والدینتان می‌توانند در صورتی که همراهتان باشند، برای شما نیز صندلی رزرو کنند.

آیا ثبت نام در همپا رایگان است؟

بله، دانلود اپلیکیشن همپا و ثبت‌نام در آن رایگان است. شما می‌توانید به راحتی به کمک شماره‌ی تلفن همراه و شماره‌ی ملی خود، عضوی از خانواده بزرگ همپا شوید 🙂

با همپا چه سفرهایی می‌توان رفت؟

شما به کمک همپا می‌توانید که سفرهای درون و برون شهری خود را مدیریت کنید؛ البته در آینده‌ای نه چندان دور امکان ایجاد سفرهای خارجی نیز به اپلیکیشن همپا اضافه خواهد شد.

فواید همسفری برای من چیست؟

چه خودروی شخصی داشته‌باشید و چه نه، در هر دو صورت می‌توانید از مزایای همسفری با همپا بهرمند شوید.

اگر خودروی شخصی دارید:

 • همپا بستری را فراهم کرده‌ست که از طریق آن می‌توانید به راحتی با اشتراک گذاشتن صندلی‌های خالی خودروی خود، بدون آن که مسیر اصلی و هرروز یا سفر خود را تغییر دهید هزینه های رفت و آمد خود را کاهش داده و یا حتی کسب درآمد کنید.

اگر خودروی شخصی ندارید:

 • از سفر با مترو و اتوبوسهای واحد خسته شده‌اید؟ می‌توانید از طریق اپلیکیشن همپا با یافتن رانندگان هم‌مسیری که مشتاق به اشتراک‌گذاری صندلی‌های خالی خودروی خود هستند، با قیمتی مناسب، راحت‌تر سفر کنید.

علاوه بر بُعد اقتصادی، اشتراک گذاری سفرها به کاهش خوردوهای تک سرنشین، کاهش ترافیک، آلودگی هوا و حفظ هرچه بیشتر محیط زیست کمک شایانی می‌کند.

 

تنظیم حساب کاربری

چرا بهتر است مشخصات حساب کاربری دیگران را با دقت بخوانم؟

برای داشتن یک سفر عالی، بهتر است همسفرانی انتخاب کنید که خصوصیات اخلاقی مشابه خودتان داشته باشند.

خواندن حساب کاربری دیگران این فرصت را به شما میدهد تا در انتخاب همسفران خود دقت بیشتری به خرج دهید. برای این منظور بخش «درباره من» حساب کاربری افراد را بررسی کنید. همچنین دقت کنید که دیدگاه افراد، در زمینه موسیقی، سیگار کشیدن و هم‌صحبتی چگونه است.

تایید هویت

اگر حساب کاربری ام عکس‌دار نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

هرچه حساب کاربری شما کامل‌تر باشد، سریعتر نشان اعتماد به شما تعلق خواهد‌گرفت. سیستم همپا بر اساس اعتماد پایه گذاری شده‌است و حساب کاربری عکس‌دار شما، این اعتماد را افزایش میدهد.

از قرار دادن تصویر طبیعت و استیکرهای مختلف بپرهیزید. بهتر است تصویر مناسبی از چهره شما در ذهن افرادی که قرار است با شما هم‌سفر شوند، ثبت شود. این امر باعث میشود در محل قرار راحت‌تر یکدیگر را پیدا کنید.

چگونه می‌توانم در حساب کاربری‌ام عکس بارگذاری کنم؟

بعد از وارد شدن به اپلیکیشن، وارد منو شوید، گوشه بالا، سمت راست صفحه. در گام بعد، دایره سبز رنگ بالای اسمتان را انتخاب کنید. در صفحه جدید،از قسمت بالای صفحه سمت چپ، بخش ویرایش ویرایش حساب کاربری  را انتخاب کنید.

در گام بعدی تصویر حساب کاربری را لمس کرده و عکس خودر را بارگذاری کنید.

نشان اعتماد چیست؟ چگونه میتوانم در همپا نشان اعتماد بگیرم؟

نشان اعتماد، مهر تاییدی بر هویت شما است. برای کسب کامل نشان اعتماد، گزینه‌هایی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید باید تکمیل شوند. کاربران همپا زمان انتخاب شما به عنوان هم‌سفر، با مشاهده نشان اعتمادتان، راحت‌ میتوانند تصمیم بگیرند که با شما همسفر شوند زیرا شما مورد اطمینان هستید.

نشان اعتماد

چرا اعلان‌های اپلیکیشن همپا برای من ارسال نمی‌شوند؟

احتمالا شما یا فرد دیگری اعلان‌ها را به حالت غیرفعال درآورده‌اید.

برای فعالسازی دوباره اعلان‌ها، ابتدا وارد اپلیکیشن شوید و سپس «منو» (گوشه سمت راست، بالا صفحه) را باز کنید. از داخل منو، بخش «تنظیمات» را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید، اعلان‌های اپلیکیشن و ایمیلی را دوباره فعال کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل به کمک لینک زیر یا از طریق گفتگوی آنلاین در همین صفحه با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

لینک تماس

 

چطور می‌توانم اعلان‌هایی که از همپا می‌رسد را مدیریت کنم؟

بعد از وارد شدن به اپلیکیشن، از گوشه سمت راست بالای صفحه، منو را انتخاب کنید و از آنجا بخش تنظیمات را انتخاب کنید:

در این بخش دونوع اعلان مشاهده میکنید. اگر به رنگ سبز باشند، اعلانها برای شما ارسال میشوند. اگر مایل به دریافت اعلان ها نیستید میتوانید آنها را غیرفعال کنید.

426010665_77915_15731002439139955894

 • اعلانهای اپلیکیشن، این بخش شامل دو زیر بخش است:
  • اعلان‌های امتیاز دهی: اگر کسی به شما امتیاز دهد، از طریق اپلیکیشن برای شما اعلان فرستاده میشود.
  • اعلان رزرو : اگر همپایی صندلی خودروی شما را رزرو کند، از طریق اپلیکینش برای شما اعلان فرستاده میشود.
 • اعلانهای ایمیلی، شامل سه زیر بخش است:
  • اعلان ایجاد همسفری: زمانی که شما به عنوان یک همران، مسیری را برای سفر ثبت میکنید، ایمیل ثبت همسفری برایتان ارسال خواهد شد.
  • اعلان رزرو: اگر همپایی صندلی خودروی شما را رزرو کند، از طریق ایمیل برای شما اعلان فرستاده میشود.
  • ما اطلاعات به درد بخوری برای شما ایمیل می‌کنیم. این اطلاعات شامل: خبرهایی در زمینه: «سفر کجا بریم؟»، «آخر هفته‌ها کجاها بریم؟» و خبرهایی در زمینه فعالیت‌های سیستم همپا از قبیل برنامه‌های سفر، مجالس خاص (جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و …) و تغییرات احتمالی که در اپلیکیشن قرار است رخ دهد، می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

بهتر است در حساب کاربری چه مواردی را ذکر کنیم؟

حساب کاربری شما بخش کوچکی از شخصیت شماست که در معرض دید دیگران قرار میگیرد و انتخاب شما به عنوان همسفر را برای دیگران تسهیل میکند.

در پر کردن حساب کاربری خود به موارد زیر دقت کنید:

 • بهتر است عکس حساب کاربریتان تصویر واضحی از چهره خود شما باشد (می‌توانید سلفی بگیرید)، از گذاشتن تصویر طبیعت و… پرهیز کنید. هم‌سفران شما می‌خواهند تصویری از چهره شما در ذهنشان داشته باشند تا در محل قرار شما را به آسانی پیدا کنند 🙂
 • در بخش درباره من، ویژگی‌های اخلاقی که دوست دارید دیگران از شما بدانند تا هم‌سفری راحت‌تری داشته باشید را حتما ذکر کنید.
 • بهتر است کارت هویتی، ایمیل، تلگرام و اینستاگرام تایید شده و به رنگ سبز درآمده باشد، فعال شدن این موارد اعتماد سازی در بستر همپا را سریعتر فراهم می‌آورد و به کاربران دیگر کمک میکند سریعتر هم‌سفران معتمد را پیدا کنند.
 • در بخش خصوصیات سفر می‌توانید به این موارد اشاره کنید که آیا از سیگار کشیدن، هم‌صحبتی، شنیدن موسیقی در حین همسفری لذت می‌برید یا نه. ممکن است شما دوست نداشته باشید همسفر شما سیگار بکشد، یا از صدای موسیقی آزرده میشوید. با ذکر این مشخصات همسفری راحت‌تری برای خود فراهم میکنید.

تایید هویت

مشخصات ماشین

چگونه می‌توانم مدل اتومبیلم را در اپلیکیشن همپا ثبت کنم؟

وارد اپلیکیشن شوید، وارد بخش حساب کاربری شوید: بالای صفحه سمت راست.

سپس روی تصویر حساب کاربری خود کلیک کنید. در گام بعدی با اسکرول کردن همین صفحه میتوانید با کمک دکمه «افزودن خودرو»، نام و رنگ خودویتان را وارد کنید.

چرا باید مشخصات اتومبیلم را ثبت کنم؟

ثبت این مشخصات به هم‌سفرانتان کمک می‌کند که در محل قرار شما را راحت‌تر پیدا کنند.

سیستم امتیازدهی

چطور میتوانم امتیاز خودم را افزایش دهم؟

امتیاز شما در صورتی بالا میرود که هم‌سفران شما، از همسفری با شما لذت برده و به شما امتیاز خوبی دهند.

سعی کنید رفتارتان تجلی مشخصاتی باشد که در حساب کاربریتان درج کرده‌اید. اگر اهل صحبت کردن نیستید حتما در حساب کاربریتان گزینه 428628718_12779_16203663914370771330 را غیرفعال کنید.

اگر دوست ندارید هم‌سفران شما سیگار بکشند یا خودتان سیگار نمیکشید، گزینه   smoking_300668086044858057 را به حالت غیرفعال درآورید.

تا میتوانید از رنجش همسفران خود پرهیز کنید. برای مثال اگر گزینه 428616361_13297_10026289344720530990 را غیرفعال کنید، ولی در ماشین خود موسیقی پخش کنید، ممکن است همسفرانی که اهل گوش دادن به موسیقی نیستند، آزرده خاطر شوند.

تایید هویت

 

از چه طریقی می‌توانم به دیگران امتیاز بدهم؟

اگر همرانی هستید که صندلی‌های خودروی خود را به اشتراک گذاشته، بعد از این که سفر شما تمام شد. اگر گزینه «همسفری انجام شد» که به معنای همراه شدن همپا با شما و رسیدن به مقصد است را انتخاب کنید، می‌توانید به هم‌سفران بر اساس سنجشی که در طول سفر انجام داده‌اید، بین یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

در صورتی که شما همپای یک همران هستید، بعد از اینکه همران به شما امتیاز داد، یک پیام به صندوق پیامتان برای شما از طریق اپلیکیشن فرستاده میشود، با باز کردن آن می‌توانید به راننده‌ای که با او همراه شده بودید، در دو بخش فرهنگ رانندگی و برخورد اجتماعی از بین یک تا پنج ستاره امتیاز دهید.

امتیاز دهی h-ranking_300668086044858060

سیستم امتیاز دهی چیست؟ چرا امتیاز دادن به دیگران مهم است؟

سیستم همپا بر اساس اعتماد بین افراد شکل گرفته است. با این وجود، تیم پشتیبانی همپا با در دسترس قرار دادن ابزار امتیازدهی به کاربران، این امکان را فراهم آورده که آنها هم در اعتمادسازی سیستم نقش مستقیم داشته‌باشند.

زمانی که شما به همران یا همپای خود امتیاز می‌دهید، نشان می‌دهید که از همسفری با آن افراد چقدر لذت برده یا آزرده شده‌اید. امتیاز شما برای سنجش صلاحیت افراد برای ماندن در خانواده همپا بسیار مهم است پس بهتر است که در امتیازدهی منصف و عادل باشید.

در صورتی که رفتار ناشایستی از هم‌سفر شما سر زد، میتوانید به تیم پشتیبانی همپا گزارش دهید یا خودتان حساب کاربریتان را از دسترس ایشان خارج کنید.

در هنگام بروز هر مشکل با بخش پشتیبانی از طریق شماره‌ی ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

چه زمانی برای امتیاز دادن به دیگران مناسب‌تر است؟

بهترین زمان برای امتیاز دهی به افراد بعد از اتمام همسفری‌ است. برای افزایش اعتماد بین کاربران همپا، در امتیاز دادن به افراد انصاف و عدالت را رعایت کنید.

دقت کنید که اگر به هر دلیلی همسفران شما رفتار مناسبی نداشتند، تیم همپا را در جریان وقایع قرار دهید. خود شما هم میتوانید اجازه دسترسی به حساب کاربری‌تان را به افرادی که تمایل ندارید با آنها همسفر شوید، ندهید.

در صورت بروز هرگونه مشکل به کمک لینک زیر یا از طریق گفتگوی آنلاین در همین صفحه و یا شماره تلفن ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱ با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

لینک تماس

امنیت و اعتماد

چه زمانی شماره تلفن همراه من به دیگران نشان داده می‌شود؟

اگر همران باشید:

اگر همپایی بخواهد صندلی خودروی شما را رزرو کند تا زمانی که هزینه سفر را پرداخت نکرده باشد، شماره تلفن همراه شما  را نمی‌تواند ببیند. پس از تکمیل فرایند پرداخت، شماره تلفن شما برای برقراری ارتباط و هماهنگی‌های بیشتر به ایشان نشان داده خواهد‌شد.

اگر همپا باشید:

همران پس از اینکه شما برای او درخواست همسفری بفرستید میتواند با شما تماس حاصل کند تا درخواست همسفری شما را هم تایید کند، اگر فرآیند تایید همسفری خیلی طولانی شد می توانید درخواست خود را لغو کنید، که در این صورت هزینه‌ی رزرو صندلی سریعا به حساب کاربریتان عودت داده خواهد شد.

اگر از طرز برخورد همسفرانم ازرده خاطر شدم، به کجا میتوانم گزارش دهم؟

سیستم همپا بر پایه اعتماد متقابل شکل میگیرد. ما در همپا افراد تایید هویت شده را با یکدیگر همراه می‌کنیم. با این حال اگر به هر دلیلی از رفتار هم‌سفر خود آزرده خاطر شدید، با گزارش دادن به تیم پشتیبانی همپا میتوانید ما را در جریان اتفاقات ناخوشایند بگذارید و این زمینه را فراهم کنید تا ما موضوع را پیگیری کنیم.

اگر دیگر نمیخواهید با فرد مورد نظر همسفر شوید، می‌توانید اکانت خود را برای همیشه از دسترس آن فرد خاص خارج کنید.

شماره تماس با پشتیبانی همپا : ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱

 

 

همپا برای بانوان چه امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته‌ست؟

در سیستم همپا این امکان فراهم شده است که اگر خانمی تمایل به همسفری با آقایان را نداشته باشد، بتواند که تنها با بانوان همسفر شود.

برای فعال کردن این گزینه می‌توانید وارد منوی اپلیکیشن همپا شوید، سپس به بخش حساب کاربری وارد شده، از سمت چپِ بالای صفحه ویرایش حساب کاربری را انتخاب کنید. در انتهای صفحه اگر گزینه «خانم یا آقا فرقی نمی‌کند» را غیر فعال کنید، هم‌سفران شما محدود به بانوان می‌شوند 🙂

همسفری با خانمها

از چه راهی می‌توام با همسفرانم قبل از سفر هماهنگ شوم؟

اگر که همران چند همپا باشید، پس از تأیید همسفری با آن‌ها، و یا اگر همپا باشید پس از رزرو و پرداخت هزینه‌ی آن، شماره‌ی تماس هم‌سفرتان برایتان قابل رؤیت خواهد شد و می‌توانید با یکدیگر تماس حاصل کرده و هماهنگی‌های لازم را صورت دهید.

چه زمانی می‌توانم با هم‌سفرانم وارد مذاکره شوم؟

بعد از آنکه هزینه سفر را پرداخت کردید، شماره تلفن همسفر شما قابل رویت میشود، همچنین به کمک اکانت تلگرام درصورتی که ایشان هم به اپلیکیشن اکانتشان را متصل کرده باشند می‌توانید قبل از پرداخت با ایشان تماس بگیرید.

همرانی که صندلی‌اش را رزرو کردم به موقع در محل قرار حاضر نشد!

در این صورت، به تیم پشتیبانی همپا اطلاع دهید.

شما می‌توانید از طریق گزینه پیشتیبانی که در اپلیکیشن تعبیه شده یا شماره تلفن  ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱ تماس گرفته و این موضوع را اطلاع دهید. تیم پشتیبانی همپا مشکل را پیگیری خواهد کرد و هزینه ای که پرداخت کرده اید را به حساب کاربریتان برگشت خواهند داد و درصورتی که این نوع بی‌نظمی از سمت همران تکرار شود، حساب کاربری ایشان از دسترس خارج می‌شود.

همپایی که درخواست همسفری داده بود به موقع در محل قرار حاضر نشد!

شما می‌توانید از طریق گزینه پیشتیبانی که در اپلیکیشن تعبیه شده یا شماره تلفن  ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱ تماس گرفته و این موضوع را اطلاع دهید. تیم پشتیبانی همپا مورد را پیگیری خواهد کرد.

آیا وارد کردن شماره ملی در سیستم همپا، امنیت دارد؟ افراد دیگر نیز آن را می‌بینند؟

بله، شماره ملی شما برای کاربران همپا به هیچ عنوان، قابل رویت نیست. این شماره نزد سیستم همپا محفوظ است. درخواست شماره ملی از طرف سیستم همپا، فقط برای تایید هویت، افزایش امنیت و اعتماد در جامعه همپاست.

زمانی که در همپا عضو میشوم، چه انتظاراتی از من می‌رود؟
 • حساب کاربری خود را برای افزایش اعتماد بین کاربران کامل کنید؛ از یک عکس مناسب استفاده کنید و بخش «درباره من» را که باعث آشنایی دیگر کاربران با روحیات شما می‌شود کامل کنید. این موضوع باعث می‌شود تا افراد همسفران با روحیات مشابه را سریع‌تر پیدا کنند.
 • مشخصات حساب کاربری یکدیگر را بخوانید؛ ممکن است فردی ذکر کرده باشد که خیلی اهل هم‌صحبتی نیست و آزرده خاطر میشود یا به بوی سیگار حساس است! با مرور چنین اطلاعاتی، سفر راحت‌تری در پیش خواهید داشت.
 • وقت شناس باشید و به موقع در محل قرار حاضر شوید؛ اگر به هر دلیلی نمی‌توانید به موقع در محل حاضر شوید هر چه سریع‌تر به همسفران خود اطلاع دهید.
 • اگر از همسفری با فردی لذت بردید و یا بالعکس این قضیه اتفاق افتاد، امتیاز مناسب وضعیت را به همسفرتان اعطا کنید.
 • اگر همسفر شما مطابق قوانین رفتار نکرد، بهتر است که به تیم پشتیبانی همپا گزارش دهید تا پیگیری انجام شود و کاربر خاطی از سیستم همپا اخراج شود.

برای ارتباط با تیم پشتیبانی، با شماره تلفن ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

چطور می‌توانم به کسی که نمی‌شناسم اعتماد کنم؟ چگونه هویت دیگران را تایید کنم؟

سیستم همپا این کار را برای شما آسان کرده‌ست. زمانی که کاربر جدیدی عضو شبکه همپا میشود، ما شماره تلفن، شماره ملی، کارت هویتی و ایمیل وی را قبل از ثبت نهایی بررسی کرده و تایید هویت میکنیم.

بعلاوه شما خودتان هم میتوانید در این اعتماد سازی نقش داشته باشید. شما با خواندن دقیق حساب کاربری افراد، می توانید مشاهده کنید که ایا مشخصات این فرد تایید شده‌ست یا خیر؟ توصیه ما این است که افرادی را انتخاب کنید که هویتشان در سیستم همپا تایید شده باشد. قبل از همسفری میتوانید با کمک حساب تلگرام افراد تماس داشته باشید. زمانی که هزینه سفر را پرداخت کنید، شماره تلفن افراد برای شما قابل رویت میشود. میتوانید قبل از سفر با آنها صحبت کنید.

تایید هویت

آیا همسفری امنیت دارد؟

درست است که همسفر شدن با افرادی که شناختی از آنها نداریم، راحت نیست. اما در سیستم همپا برای افزایش اعتماد بین کاربران، یک فرآیند تایید هویت طراحی شده ست.

زمان عضویت در سیستم همپا، از کاربران اطلاعات هویتی، شماره ملی، ایمیل و شماره تلفن همراه اتخاذ می‌شود. در گام بعدی تصویر کارت ملی یا گواهینامه افراد در سیستم مورد بررسی قرارگرفته و  تایید هویت می‌شوند.

برای اطمینان بیشتر، هنگام انتخاب همسفران، به چند نکته توجه کنید:

قبل از همسفری

همسفری

 • حساب کاربری افراد را به دقت بررسی کنید
 • در گوشه سمت چپ عکس افرادی که هویت آنها کاملا تایید شده‌ست، دایره آبی رنگ حاوی تیک سفید قابل مشاده‌ست.
 • حساب کاربری ای مناسب است که تمام گزینه ها آن، شامل تصویر حساب کاربری، بخش درباره من، کامل باشد. همچنین ایمیل، شماره تلفن، اکانت تلگرام فرد در سیستم همپا تایید شده باشد.
 • با خواندن بخش درباره من افراد میتوانید با روحیات آنها بیشتر آشنا شوید و همسفرانی را انتخاب کنید که روحیاتی سازگارتر با شما دارند.
 • میتوانید به کمک اکانت تلگرام فرد مورد نظر با او تماس گرفته در مورد همسفری گفتگو کنید.
 • میزان امتیاز افراد در حساب کاربریشان را بررسی کنید، امتیاز بیشتر به این معناست که این فرد توسط سایر کاربران همپا تایید شده‌ست.

بعد از همسفری

 • بعد از پایان همسفری به همپایان خود امتیاز دهید. در امتیاز دادن به دیگران دقت داشته باشید، زیرا امتیازها قرار است نشان اعتمادی باشد بر رفتار مناسب همپایان که توسط دیگران کاربران قابل مشاهده ست.
 • درصورتی که همسفر شما رفتار مناسبی نداشت، می‌توانید با گزارش دادن به موقع به تیم پشتیبانی ما، این زمینه را فراهم کنید تا این مشکل دیگر پیش نیاد.
 • شماره تماس با پشتیبانی همپا ۲۵۹۱۷۲۱۷ – ۰۲۱
آیا من می‌توانم شماره تلفنم را از دسترس دیگران خارج کنم؟

خیر شما نمی‌توانید شماره تلفن همراه خود را از دسترس دیگران خارج کنید؛ در واقع شماره تلفن شما به کاربران دیگر نمایش داده نمی‌شود، مگر اینکه همسفری بین خود و کاربران دیگر را نهایی کرده باشید.

اگر که همران باشید، شماره تلفن همراه شما به کاربران دیگر در صورتی نمایش داده می‌شود که هزینه همسفری خود را پرداخت کرده باشند.

اگر شما همپای یک همران شوید، در صورتی شماره شما به همران نمایش داده می‌شود که هزینه همسفری را پرداخت کنید.

هزینه همسفری

می‌خواهم همسفری‌ام را لغو کنم، چگونه به همران اطلاع دهم؟

بعد از ثبت همسفری، شما به شماره تلفن همران دسترسی خواهید داشت. همچنین می‌توانید به کمک اکانت تلگرام به ایشان اطلاع دهید.

به هر دلیلی که میخواهید سفر خود را لغو کنید، هرچه سریع‌تر به همرانی که قرار بود با او همپا شوید، اطلاع دهید.

شما با وقت شناسی‌تان کمک می‌کنید، اعتماد بین کاربران بالا رود 🙂

شرایط لغو همسفری در سیستم همپا چگونه است؟

اگر همپا (مسافر) باشید و سفر شما درون شهری باشد و تا یک ساعت پیش از همسفری، سفرِ خود را لغو کنید هزینه ی آن سفر به شما برگشت داده خواهد شد. اگر سفر شما بین شهری باشد و یک روز مانده به سفر آن را لغو کنید هزینه ی آن سفر به شما برگشت داده خواهد شد. در غیر این صورت، با لغو سفر هزینه‌ی آن هم‌چنان از حساب شما کسر شده و به همران پرداخت می‌گردد.

اگر همران (راننده) باشید و سفر شما درون شهری باشد و تا یک ساعت پیش از همسفری، سفرِ خود را لغو کنید هزینه ای که به شما پرداخت شده به همپایان برگردانده می شود. اگر سفر شما بین شهری باشد و یک روز مانده به سفر آن را لغو کنید هزینه ای که به شما پرداخت شده به همپایان برگردانده می شود. در غیر این صورت، با لغو سفر هزینه ای که به شما پرداخت شده به اضافه ۳۰٪ جریمه به همپایان برگردانده می شود.

کیف پولم را تا چه مقدار می‌توانم شارژ کنم؟

شما محدودیتی در شارژ کردن کیف پول خود ندارید، بطور مثال میتوانید هزینه رفت‌وآمد برای یک ماهتان را محاسبه کنید و یک‌باره این شارژ را انجام دهید تا برای هر سفر در ماه پیش روی خود نیاز به شارژ کردن هرباره نداشته باشید.

من یک همران هستم، آیا میتوانم هزینه همسفری را تغییر دهم؟

بله. شما میتوانید هزینه سفر را تا سه برابر از آنچه سیستم همپا پیشنهاد میدهد افزایش دهید و یا هزینه را تا نصف قیمت پیشنهادی کاهش بدهید. همچنین اگر بخواهید می‌توانید که هزینه‌ای دریافت نکرده و هم‌سفرهای خود را رایگان سوار کنید!

هزینه هر سفر در سیستم همپا چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه‌ی سفر پیشنهادی همپا بر حسب هزینه‌های خودرو (بنزین، استهلاک و …) محاسبه می‌شود که همران می‌تواند آن را تا ۳۰٪ افزایش یا تا ۵۰٪ کاهش دهد یا حتی سفر را رایگان کند. برای سفرهای بین شهری به هر دلیلی هزینه سفر را تغییر دادید بهتر است دلیل آن را ذکر کنید. برای مثل مدل ماشین شما بالاست و شما تمایل دارید هزینه سفر را بالاتر ببرید، بهتر است این دلیل در معرض دید دیگر کاربران باشد.

سایر پرسشها

آیا من می‌توانم عضو تیم همپا شوم؟

تیم همپا همواره پذیرای افراد چابک با روحیه و اخلاق کارآفرینیست. اگر شما از این دسته افراد هستید با ما تماس بگیرید [email protected]

تیم پشتیبانی همپا چه کسانی هستند؟

یک تیم جوان و خلاق از دانشگاه های مطرح تهران دورهم جمع شدند تا برای یک نیاز اساسی و دغدغه اجتماعی خدمت مناسبی را عرضه کنند.

 

کارمزد سیستم همپا چند درصد است؟

کارمزد سیستم همپا در ازای ارایه خدمات همسفری برای تمامی سفرهای درون شهری و بین شهری ۱۰٪ تا ۱۱٪ میباشد، که این کارمزد در زمان رزرو سفر به هزینه خود سفر اضافه می شود.