نکات

متن مصاحبه مدیر پروژه همپا و ادمین کانال Startup’s Arena

2 سال قبل


فربد قطبی: سلام خدمت همه دوستان 🙂
امشب در خدمت سعيد نعمت اللهي مدير پروژه همپا هستيم. ازشون خواهش می‌كنم ابتدا يه ارائه از استارتاپشون داشته باشن، بعدش دوستان سوالاتشون رو بپرسن.

مدیر پروژه همپا

مصاحبه با مدیر پروژه همپا

فربد قطبی: امكانش هست به طور خلاصه همپا رو معرفي كنيد ؟
سعید، مدیر پروژه همپا : پارسال بود در اوج ترافیک، تک سرنشین بودم. بخاطر آلودگی هوا حالم بد شد. از یه طرف زمان برای من بسیار مهم هست و همیشه در ترافیک اذیت میشدم! این سوال پیش اومد برام که چرا باید وضعیت اینطور باشه؟ چطوری میشه این اوضاع رو بهبود داد.

از یه گفتگوی دوستانه سه نفری شروع کردم، این جمع ۳ نفره تا ۱۰۰ نفر ادامه پیدا کرد و کلی ایده پردازی شد. کاری که من کردم ایده ها رو مدیریت کردم، کنارهم گذاشتم و نهایتا به یک ایده رسیدیم که بهش میگیم همسفری یا کارپولینگدر واقع کارپولینگ راه حلی برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک هست. ترافیکی که ۸۰٪ اش، بخاطر منابع متحرک یعنی همون ماشین هاست.

اگر بپرسید که همسفری چیست؟

همسفری به معنای توافقی بین راننده و مسافر، جهت اشتراک گذاری خودرو‌ برای صرفه جویی در هزینه و وقت هست. مخصوصا در سفرهای مثل رفتن به محل کار یا مسافرت آخر هفته .ما این افراد مسافر را «همپا» می نامیم.

برای مثال شما و چند راننده هم‌ مسیر می تونید توافق کنید که هر کدامتون در یک روز مشخص از هفته از خودرو شخصی خود برای رفتن به دانشگاه استفاده کنین و هم مسیرهای دیگه‌تون از خودروشون در اون روز استفاده نکنند.

مزایای همپا شدن شامل کاهش ترافیک، آلودگی هوا، خودروهای تک سرنشین و همچنین  کاهش استرس ناشی از رانندگی‌ست.  همچنین میتونید راحت تر و با برنامه ریزی بیشتری سفر کنید.

بعد انتخاب ایده همسفری، تحقیقات گسترده ای کردم، و شروع کردم به طراحی گرافیکی و منطقی سیستم و بصورت موازی داشتم تیم همپا رو شکل میدادم. حالا، امروز ما به یک محصول آزمایشی رسیدیم.  در دانشگاه شریف ازش رو نمایی کردیم
و همپا الان یک استارت آپ مستقر در شتابدهنده دانشگاه صنعتی شریف هست.

فربد قطبی: يه جورايي همون ride sharing هست، درسته؟

سعید: درواقع ride sharing و carpooling خیلی از نظر معنایی شبیه هستند، اما گاها به سیستم هایی شبیه به اوبر هم بصورت کلی ride sharing service میگن. ride sharing خیلی کلی تر هست، شامل به اشتراک گذاشتن هر وسیله نقلیه ای میشه. اما کارپولینگ صرفا برای خودرو شخصی است.
محمد ناطقی: خودتون چقدر به برگشت سرمایه و سوددهی امیدوارید؟

سعید:  طبیعتا اگر ما خوشبین به سوددهی نباشیم، یک ماشین کسب و کاری ناقص ساختیم، همینطور سیستم همپا پلتفرمی هست، و با توجه به بیزینس مدلش بسیار خوشبین هستیم.
محمد ناطقی: سرویس اکونومیک اوبر من خوندم که این شرکت ها رو تحت فشار گذاشته به نظر می رسه اسنپ و تپ سی هم اگر یک کمی بزرگ بشند، سرویس اکونومی راه بندازند. منظورم این بود برای سیستم اکونومی تپ سی و اسنپ فکری کردید؟

سعید: سرویس اوبرپول با سرویسی که ما ارایه می کنیم کاملا متفاوت هستند، ما شبیه سیستم بلابلاکار هستیم که ۲ میلیارد دلار ارزش گذاری شده.

فرید ضیایی: فکر می کنید با این سیستم چقدر از الودگی تهران را کم می کنید؟

سعید: ما نیومدیم که انقلاب کنیم، اومدیم سهم خودمون رو برای این حرکت مثبت بدیم، طبیعتا اگر این فرهنگ جا بیفته و بازار خوبی رو داشته باشه میتونه واقعا مشکل آلودگی هوای تهران رو بصورت کامل حل کنه، یعنی نمودار وضعیت هوا رو در طول سال در حالت سالم خواهد بود.
کامران حاتمی: بحث اعتماد رو چطو حل میکنین؟

سعید: طراحی! یک طراحی دقیق بر مبنای روانشانسی اجتماعی و اطلاعات میتونه اینکار رو انجام بده، همینطور سیستم احراز هویت قدرتمند همپا و سیستم امتیازدهی و نظردهی کمک می کنه جامعه امنی رو داشته باشیم.

محمد ناطقی : بله صحبت شما درست هست ولی دو تا نکته، اولا متفاوت بودن بیزینس مدل به معنی ایجاد تفاوت برای مشتری نهایی نیست یعنی این تفاوت ممکنه برای مشتری نهایی لزوما خیلی حس نشه. دومی هم بازار ایران هست. به نظرم بازار این کسب و کار با توجه به وجود تاکسی های خطی، از آمریکا خیلی کوچکتر هست.

سعید: این کیک به حدی بزرگ است که برای همه جا دارد، اسنپ و تپ سی هم اگر در سیاست هاشون این باشه که این سیستم رو پیاده سازی کنند برای این هدف ارزشمند در کنار ما هستند :). بازار وقتی هست که احساس نیاز باشه! احساس نیازی که در ایران هست برای حمل و نقل ارزان و راحت و همینطور مسائل محیط زیستی در آمریکا هم به این میزان که در تهران هست نیست و ما باور داریم که زمان مناسبی داریم وارد میشیم.

فرید قطبی: بحث امنيت برا منم سوال بود كه تو سايتتون اشاره ب احراز هويت رو ديدم،ئاحراز هويت دقيقا به چ صورته؟

سعید: شماره ملی شما چک میشه، و مدارک هویتیتون رو هم برای نشان اعتماد گرفتن باید ارسال کنید و مابقی مسائل که مرتبط با تجربه کاربری هست رو سیستم های امتیازدهی و نظردهی مدیریت میکنند.

فرید قطبی: به نظرت اين ارسال مدارك و سخت شدن ثبت نام ،باعث كاهش كاربراتون نميشه؟

سعید: ما به جامعه کاربری سالم باور داریم، درصدی از افراد در ابتدای امر اعتماد نخواهند کرد، و یا بی حوصلگی می کنند اما افراد دیگری سیستم رو توسعه میدن و به تدریج اون افراد هم به دلیل ارزش های مهمی که به کاربران ارایه می کنیم به سیستم همپا علاقه مند خواهند شد.

فرزاد مینویی:  امکانش هست در مورد معیارهایی که بکار می برید برای پیشنهاد دادن آدم ها به یکدیگر برای هم سفر شدن کمی توضیح بدید؟

مدیر پروژه همپا: تنها معیاری که الگوریتم همپا در نظر میگیره برای پیشنهاد مبدا و مقصد هست، باقی معیار هارو خود کاربر انتخاب میکنه. در واقع لیستی از افرادی که پتانسیل همسفر شدن با شما رو دارن براتون میاره و شما با دیدن پروفایل و اطلاعات اونها انتخاب خواهید کرد که دوست دارید با چه فردی همسفر شوید. البته فیلتر جنسیتی هم برروی این نتایج اعمال میتونه بشه توسط خود کاربر.

فرید قطبی: هر دو طرف همزمان بايد اكسپت كنن؟

سعید: ابتدا راننده سفری رو میسازه! سپس همپایی با علم به اینکه این فرد رو مناسب میدونه به راننده درخواست میده و راننده هم با بررسی همپا او رو تایید یا رد میکنه

فرزاد مینویی: متشکرم، این طور که من فهمیدم “همپا” شدن یک تعهد بلند مدت تر برای همسفر شدن هست نسبت به سیستم هایی مانند اوبر که تنها برای یک سفر استفاده می شود؟

سعید: برای سفرهای منظم درون شهری به محل کار یا دانشگاه بله میتونه به این سبک هم تعبیر بشه، اما برای سفرهای بین شهری معمولا بند مدت نخواهد بود

فرید قطبی: جريان درآمديتون به چه صورته؟

سعید: کارمزد برروی هر سفر

هومن اعتضادی: این سیستم فقط درون شهری هست یا بین شهری هم میتونه باشه؟

سعید: هیچ محدودیتی وجود نداره، انشالله در آینده سفرهای خارج کشور بصورت زمینی رو هم پوشش میدیم.

هومن اعتضادی: توی این مدت بازخورد کاربراتون رو بررسی کردین؟ دقیقتر بپرسم از چه سیستمی برای cxm استفاده میکنین؟

سعید: دو روز از رونمایی همپا بصورت آزمایشی در دانشگاه میگذره، و ما حدود ۸۵۰  سفر ثبت شده در این دو روز داشتیم، البته با تبلیغات بسیار اندک، هنوز فاز اصلی رو شروع نکرده ایم. یکسری سیستم های آماری خودمون توسعه دادیم، همراه گفتگوی مستقیم بهمراه فیلمبرداری با کاربرانمون.

هومن اعتضادی: برای دو روز خیلی خوبه ولی هنوز برای آنالیز زوده، به عنوان یک دوست بهتون توصیه میکنم از سیستمهای crm و cxm حرفهای استفاده کنین، چون تجربه کاربر خیلی خیلی میتونه توی جهت حرکت شما موثر باشه

سعید: خواهش میکنم، سیستمی که خود ما توسعه دادیم به قدری قدرتمند و متخص اینکار طراحی شده که تمامی نیازهای فعلی مارو بخوبی پوشش میده و با ساختار ماژولاری که داره همه چیز به سادگی قابل توسعه خواهد بود. بله هنوز خیلی زوده برای آنالیز.

مهیار محمدی: البته سعید توضیحاتِ مناسبی دارن می دن، ولی من اضافه می کنم که ما قبل از launch کردن یک سری market research و benchmarking و survey انجام دادیم تا به اون چیزهایی که در UX تأثیر داره و همین طور خواسته ها و رفتارهاشون توجه کنیم.
در راستای همین مسأله هم روش هایی برای آنالیز تدوین شده که هر زمان با هر تعداد کاربر می تونیم نقصان های سیستم رو مرتفع کنیم و با کاربران ارتباطِ خوبی داشته باشیم و حتی شاید خواسته هاشون رو قبل از این که خودشون بدونن پیش بینی کنیم.
اگرچه شاید این گفته کمی غلو باشه، ولی تلاشِ ما در این امر بوده و خب در ادامه ی راه اگر انحرافی هم از این هدف پیدا کنیم می تونیم اون رو مرتفع کنیم.

هومن اعتضادی: این خیلی خوبه چون سرمایه اصلی این سیستم کاربراش هستن. ففط یه نکته مهیار جان ux با cxm. فرق داره.

مهیار محمدی: بله ما هم به customer equity اعتقاد داریم و تمامِ تلاش مون رو در جهتِ افزایشش خواهیم گذاشت. منظور UX در حالتِ کلی بود، یعنی کاربر چه احساسی داره وقتی استفاده از همپا رو تجربه می کنه.

کاوه گودرزی: اتفاقاً امروز يه اپليكيشن فرم براى جهش فرستاده بودند كه شباهت خيلى زيادى با طرح شما داشت.اسمش هم مسير بود. وقتى بررسى كردم شايد بزرگترين ايرادى كه ميشد بهشون گرفت ، امنيت اين طرح و مدل درآمديش بود .
شما براى اين ٢ تا چالش چه فكرى كردين؟

سعید:  عذر میخوام که پاسخت رو مستقیما دوباره نمیدم. رجوعت میدم به چند مطلب بالاتر هردو پاسخ داده شده.

کامران معافی: چه تعداد از این سفرهای ثبت شده به سفر موفق و کامل تبدیل شده؟ اگر افراد کارشون راه افتاد و با کسی آشنا شدن بعد از اون میتونید از سفرهاشون کسب درامد کنید و یا فقط از معرفی اولیه این اتفاق میوفته؟

سعید: در حدود 3% ، و پاسخ سوال دومتون هم این هست که درصورتی که کاربری سفری رو رزرو بکنه، هزینه کارمزد ازش کسر میشه، حتی اگر سفر انجام نشه. اما ثبت سفر برای راننده هیچ هزینه ای ندارد. رزرو سفر در صورت تایید راننده هزینه دارد

کاوه گودرزی: آرزوى موفقيت ميكنم براتون. اما ٣ تا چالش براى من سوال هست:
١. مدل درآمدى به صورت روشن
٢. تضمين امنيت
٣. راهكار براى اينكه كاربران سيستم شما رو دور نزنند

کامران معافی: بالا بردن میزان تعاملات موفق کلید موفقیت پلتفرم ها هست و پیشنهاد میکنم حتما برای اون برنامه مشخص داشته باشید. منظور منم از سوال دومم مورد ۳ این پیام بود. افراد میتونن با هم اشنا بشن و بعد از اون به راحتی خودشون با هم برای سفرها هماهنگ کنن. راهکاری برای این مورد طراحی کردین؟

سعید:

  • متاسفانه مدل درآمدی رو بصورت شفاف نمیتونیم الان منتشر کنیم، بصورت خیلی ساده همونطور که توضیح دادم پیشتر برروی سفرها کارمزد دریافت می کنیم،
  • ما امنیت رو تضمین نمی کنیم و مسئولیتی در قبال اتفاقات نداریم، ما فقط پشتیبانی و همراهی کاربران درصورت بروز مشکل داریم، و با مراحل احراز هویتی و سیستم های امتیازدهی و نظردهی تلاش می کنیم جامعه ایمن و سالمی رو شکل بدیم
  • در تمامی پلتفرم ها موضوع دور زدن مطرح هست، اگر core interaction و switch cost پلتفرم در سطح سالمی باشه این اتفاق معمولا زیر ۲٪ خواهد بود که هیچ چالشی نخواهد بود 🙂 . همچنین امکان دور زدن فقط در سفرهای منظم ممکن میشه، نه در سفرهای غیر منظم
  •  یکی از ارزش های پیشنهادی ما به راننده ها هزینه سفر هست، هزینه ای که همیشه نادیده گرفته میشه در سفرها و مردم باهم رو دربایستی دارن، سیستم ما این مورد رو حل میکنه، همینطور اگر شما سیستم رو دور بزنید و ترنزاکشن های کمی داشته باشید در سفرهای آیندتون در اولویت نخواهید بود، و احتمال همسفری با شما به سمت صفر میل میکنه، همچنین موارد دیگری هم هست که فعلا متاسفانه به دلیل کامل نشدن این فیچر در نرم افزار قادر نخواهم بود که بیان کنم، اما فکر می کنم با موارد بالا قانع شده باشید

فربد قطبی: يه ويژگي همپاي ويژه خانم ها تو سايتتون ديده بودم،به چه صورته؟

سعید: این ویژگی یک جامعه مخصوص خانم ها میسازه، کسانی که این امکان رو فعال کنن، فقط در خودرو هایی قرار خواهند گرفت که تمامی افراد اون خودرو رو خانم ها شکل میدن 🙂

کامران معافی:  ببینید شما در پلتفرمی که تعاملات پرخطر در اون انجام میشه و اتفاقا یکی از مهمترین مکانیزم های اعتماد نقش خود پلتفرم هست، میگین امنیت رو تضمین نمیکنین؟ اعتمادسازی یکی از کلیدهای مهم پلتفرمه و باید ببینید مشتری شما به مکانیزم های اعتماد شما اعتماد داره یا کافی هست براش؟

مدیر پروژه همپا : شما تصور کنید که پدر یک خانواده هستید، پسرتون رو در مدرسه ای به تحصیل می فرستید، آیا مدرسه تضمین میکنه که پسر شما آسیب نبینه؟ گارانتی میکنه؟ اگر هر آسیبی وارد شد آیا مستقیما هزینه میده؟ نه چنین چیزی که شما میفرمایید احتمالا سو تفاهم هست، ما تمام تلاشمون رو در راستای امنیت و اعتماد می کنیم، اما هیچگاه تضمین نمی کنیم که اگر شما با یک کاربر New Comer، خیلی قدیمی، با سابقه بد یا احراز هویت نشده همسفر بشید، ممکن نیست که شما رو هیچ خطری تحدید کنه! شما خودتون انتخاب می کنید! ما فقط راهنمای خوب شما هستیم.

مهیار محمدی: شما وقتی که سوارِ تاکسی می شید، امنیت تون به این خاطر تأمین می شه که می دونید اون تاکسی و مشخصاتِ دارنده ی اون یک جا register شده. همین مسأله برای آژانس، Snapp، TAP30، و تمامِ فعالانِ دیگری که در این عرصه هستند وجود داره.
حتی شما گاهی ممکنه توی خیابون دربست بگیرید بدون این که از هیچ کدوم از این موارد مطلع باشید.
با این حال، ما چون کاربران مون رو احرازِ هویت می کنیم و حتی یک کاربر اگر احرازِ هویت بشه و از سیستم استفاده کنه ولی خدمتِ خوبی رو ارایه نده Rate پایینی می گیره و به صورتِ اتوماتیک سفری با اون شخص انجام نمی شه.
سیستم های مختلفی مثلِ couchsurfing، airBnB و خیلی خدماتِ دیگه هست که ایرانیان هم به راحتی ازش استفاده می کنن و مشکلی پیش نمی آد به خاطرِ مسأله ی rate و اطلاعاتِ کاملی که فرد در حسابِ کاربری ش قرار می ده. ما حتی به این ویژگی بسنده نمی کنیم و کاربران رو احرازِ هویت می کنیم.

فربد قطبی: يه توضيح هم درباره تيمتون، چندتا بيزينسي و چندتا برنامه نويس دارين تو تيمتون؟ 🙂

سعید: ما متشکل است از ۳ نفر بیزینس من، و باقی افراد (۱۰ نفر) توسعه دهنده هستند همه

کامران معافی: یه سوال دیگه رو هم میشه جواب بدین در تکمیل صحبتهای بالا. مسافرین رو هم احراز هویت میکنین؟

مهیار محمدی: بله. تمامِ کاربران احرازِ هویت می شن و rate می گیرن پس از هر سفر.

کامران حاتمی: این همه برنامه نویس لازمه واقعا؟

مهیار محمدی: بله. مشخصاً نیاز هست این تعداد developer داشته باشیم به خاطرِ طراحیِ سیستم های monitoring و الگوریتم های خاصی که داریم و این که هر platform روی iOS و Android رو به صورتِ native پشتیبانی می کنیم. حتی باید بگم که ما هم چنان دنبالِ برنامه نویس ها و گرافیست های خوب هستیم و افرادی که دوست داشته باشن با ما همپا بشن رو جذب می کنیم.

کاوه گودرزیممنون از توضيحاتت
فربد قطبی: ممنون از توضيحاتت سعيدجان و وقتي كه گذاشتي. با آرزوي موفقيت براي خودت و تيمت
امیر زمانی ها : زنده باد سعید عزیز. آرزوی موفقیت دارم برای خودت و تیمت.
هومن اعتضادی: سعید و مهیار عزیز براتون آرزوی موفقیت میکنم
مدیر پروژه همپا : قربانت فربد جان، ممنونم از تو که مارو به برنامه خوبت دعوت کردی، اگر شما و کاربرانتون موافق هم باشید ما میتونیم این پرسش و پاسخ رو در بلاگمون منتشر کنیم، امیدوارم که تک تکتون در حوزه تخصصی و حرفه ایتون موفق باشید. منتظر نظرات خوب و سازندتون همیشه هستیم
مهیار محمدی: من به نوبه خودم تشکر می کنم از فربد قطبی عزیز، دوستانی که در بحث مشارکت کردن، دوستانی که بحث رو دنبال کردن، و همکارم سعید، و همه ی اعضای گروهِ خوبِ Startup’s Arena.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سعید نعمت اللهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.