نکات

۷ نکته در باب همسفری

2 سال قبل


برای کاهش ترافیک چندین راهکار پیشنهاد شده‌، یکی از این روشها، همسفری‌ست. در این روش به جای تاكيد بر افزايش ظرفيت خيابانها و اتوبانها، بر استفاده از ظرفيت خالي خودروها و زيرساختهاي موجود توجه می‌شود.

همسفری یا کارپولینگ (Carpooling)، راهی بهینه برای استفاده از ظرفیت خالی خودروهای تک سرنشین است. در همسفری، افرادی که محل زندگی و کار آنها در یک محدوده واقع شده، از طریق اپلیکیشنهایی مانند همپا یکدیگر را پیدا می‌کنند. یا یکدیگر قرار می‌گذارند که با یک خودرو تردد کنند و همه افراد، هر روز با خودروهای شخصی جداگانه سفر نکند.

همسفری

نکات همسفری

۱- درست است که تعداد ایرانیانی که هر سال می توانند ماشین بخرند، نسبت به سال قبلش حداقل دو برابر بیشتر می‌شود. اما تعداد معابر مخصوص خودروها تا سال ۱۴۰۴ فقط ۳۰ درصد بیشتر خواهد شد.

۲- کشور ما در بحران اقتصادی به سر می‌برد، از طرفی هزینه سوخت رو به افزایش است، این عوامل می‌توانند بستری همسفری را بیشتر و بیشتر فراهم کنند. همسفری به “منافع اقتصادی” وابسته‌ست. این منافع برای هر دو طرف وجود دارد، چه کسی که سفیر است و چه کسی که همپای سفیر میشود. بخشی از هزینه سوخت توسط همپایان پرداخت میشود. همچنین هزینه سفر برای همپایان از این طریق، کمتر از سفر با تاکسی‌های درون شهریست.

۳- هرچه تعداد خودروهای تک سرنشین در شهر کمتر و کمتر شوند، ترافیک و آلودگی هوای شهر کمتر آزاردهنده خواهند بود.

۴- سیستم همسفری اگر هوشمندانه  و با اهداف درست طراحی شود، بستری میشود برای تقویت روابط اجتماعی و بستری فراهم میکند برای ایجاد روابط فرهنگی و شغلی بین گروه‌های مختلف جامعه.

۵- دو دلیل اساسی همسفری، بُعد مسافت و هزینه های سفر است.  اگر مسیری که هر روز برای رسیدن به محل کار یا دانشگاه طی می‌کنید خسته کننده و طولانیست، همچنین هزینه رفت و آمد با تاکسی های درون شهری و آژانسها بیشتر از بودجه‌ایست که برای رفت و آمد در نظر گرفته اید، همسفری یک راه مناسب مدیریت ترددهای داخلی شهری شماست. بدون نیاز به مترو و اتوبوسهای واحد و همچنین با هزینه ای کمتر از تاکسی های درون شهری به راحتی میتوانید سفر کنید.

۶- اگر همسفری این مقدار مزایا دارد چرا همسفر نمیشویم؟ یکی از مهمترین ابعاد همسفری “اعتماد و اطمینان” است. اگر زیرساختها درست چیده شود، مشارکت عمومی در این مدل طرح ها کمک بزرگی به کاهش ترافیک و آلودگی هوا هم میکند.

۷- در كشورهای توسعه يافته براي تشويق افراد به همسفری، امكان استفاده از خطوط پرسرعت HOV ( علامت اختصاری High vehicle occupancy ) براي تشويق افراد به استفاده از همسفری فراهم شده، بدين معنی كه خودروهايی كه بيش از يك سرنشين داشته باشند ميتوانند از خطوط مختص خودورهای با سرنشين بالا، استفاده‌كنند تا در يك بازي برد برد، هم تعداد مسافر بيشتری در يك خودروی واحد جابه‌جا شود و هم مسافران سريعتر به مقصد برسند.

 

منابع:

High-occupancy vehicle lane

 


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سعید نعمت اللهی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.