درباره همپا

هم مسیری یا همان Carpooling به معنای توافقی جهت به اشتراک گذاری یک خودرو برای سفر در مسیرهای مشترک است. کارپولینگ (همسفری / هم مسیری) در مسیر های پرتردد مانند محل کار، دانشگاه و یا مسیرهای طولانی بین شهری کارایی بیشتری دارد.

اپلیکیشن همپا این امکان را فراهم می‌کند تا هم مسیرهایتان را پیدا کرده و با آن‌ها همسفر شوید و همچنین هزینه‌های خود را کاهش داده و سفر خوشی را تجربه کنید.

اگر با خودروی شخصی سفر می کنید، در سیستم همپا، شما «همران» شناخته می‌شوید. زمانیکه سفر خود را ثبت کنید همسفرانتان می توانند صندلی‌های خالی خودروی شما را رزرو کنند. در صورتیکه خودرو ندارید، شما با «همپا» شدن و جستجوی مسیر سفر خود می توانید همران (راننده) هم مسیر خود را یافته، صندلی خودروی او را رزرو و با وی سفر کنید.

تاریخچه‌ کارپولینگ (همسفری) به جنگ جهانی دوم در ایالات متحده آمریکا باز می‌گردد. در آن زمان بنزین مایعی حیاتی به شمار می‌رفت و همسفری به یکی از تاکتیک‌های صرفه جویی بدل شد. در دهه‌ی ۷۰ میلادی و با افزایش قیمت نفت در جهان، اشتراک‌گذاری سفر برای صرفه‌جویی در هزینه و کاهش ترافیک بدلیل افزایش خودروهای تک سرنشین رونق گرفت و امروزه اینترنت به گسترش آن کمک زیادی کرده است. به عنوان مثال در اروپا، روزانه میلیون‌ها سفر اشتراکی صورت می‌گیرد. در دیگر کشورها نیز مانند آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند با گسترش این فرهنگ، جهت کاهش ترافیک و آلودگی هوا، خطوط ویژه‌ای برای خودروهایی که بیش از دو سرنشین داشتند به نام خط همسفری (Carpool Lane، High-Occupancy Vehicle Lane) در نظر گرفته شد. برای مسافران، صرفه‌جویی در وقت یکی از انگیزه‌های استفاده از سرویس‌های همسفری در ساعات پرترافیک روز است.

باعث افتخار تیم همپا خواهد بود که شما در شبکه‌های اجتماعی نیز همراه ما باشید.