همپا چیست؟

هم مسیری یا همان Carpooling به معنای توافقی جهت به اشتراک گذاری یک خودرو در سفرهای مشترک است. هم مسیری در مسیر های پرتردد مانند محل کار، دانشگاه و یا مسیرهای طولانی بین شهری کارایی بیشتری دارد.

اپلیکیشن همپا این امکان را فراهم می‌کند تا هم مسیرهایتان را پیدا کرده و با آن‌ها همسفر شوید، هزینه‌های خود را کاهش داده و سفر خوشی را تجربه کنید.

اگر با خودروی شخصی سفر می کنید، در سیستم همپا، شما «همران» شناخته می‌شوید. شما می‌توانید سفر خود را ثبت کنید تا دیگران بتوانند صندلی‌های خالی خودروی شما را رزرو کنند. اگر که خودرو ندارید، شما با «همپا» شدن می‌توانید با جستجوی مسیر خود همران هم‌مسیر خود را یافته، صندلی خودروی او را رزرو کرده و با وی سفر کنید.

تاریخچه‌ کارپولینگ (همسفری) به جنگ جهانی دوم در ایالات متحده آمریکا باز می‌گردد. در آن زمان بنزین مایعی حیاتی به شمار می‌رفت. در آن زمان همسفری به یکی از تاکتیک‌های صرفه جویی بدل شد. در دهه‌ی 70 میلادی با افزایش قیمت نفت در جهان اشتراک‌گذاری سفر برای صرفه‌جویی در هزینه و کاهش ترافیک بدلیل افزایش خودروهای تک سرنشین رونق گرفت و امروزه اینترنت به گسترش آن کمک زیادی کرده است؛ به طور مثال در اروپا، روزانه میلیون‌ها سفر اشتراکی صورت می‌گیرد. در دیگر کشورها نیز همچون آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند با گسترش این فرهنگ، جهت کاهش ترافیک و آلودگی هوا، خطوط ویژه‌ای برای خودروهای غیرتک‌سرنشین به نام خط همسفری (Carpool Lane، High-Occupancy Vehicle Lane) در نظر گرفته شده است. همچنین برای مردم، صرفه‌جویی در وقت یکی از انگیزه‌های استفاده از سرویس‌های همسفری در ساعات پرترافیک روز است.