کارپولینگ

پوسترهای قدیمی کارپولینگ (اشتراک خودرو)

6 ماه قبل


کارپولینگ یا همان هم‌مسیری در زمان جنگ جهانی و بحران‌های اقتصادی در جهان رواج پیدا کرد. زمانی که افراد از نظر اقتصادی احساس محدودیت می‌کردند. در این دوره‌ها صندلی‌های خالی ماشین نیز به یک منبع درآمد تبدیل شدند. اشتراک خودرو حداقل به تامین هزینه‌ی سوخت خودرو و نگهداری آن کمک می‌کرد. در زمان جنگ جهانی نیز وضعیت مشابه بود. دولت‌ها دچار مشکل برای تامین سوخت بودند و مردم را تشویق می‌کردند تا صندلی‌های خالی خودرو خود را با همسفرانی که مسیر یکسانی دارند، شریک شوند یا به عبارت دیگر کارپولینگ کنند.

در این دوره‌ها پوستر‌های مختلفی برای تشویق مردم به همسفری طراحی شد. پوسترهایی که به جزیی از تاریخچه‌ی کارپولینگ تبدیل شدند. این پوسترها با هدف رواج فرهنگ همسفری بین شهروندان طراحی شدند و در آنها به روش‌های مختلفی مردم را دعوت به اشتراک خودرو کردند. مانند بیان فواید کارپولینگ٬ ضرورت هم‌مسیری و پیامدهای تک سرنشینی و … .
در ادامه‌ی این نوشته‌ی همپا با هم برخی از پوستر‌های کارپولینگ را می‌بینیم.

همنشینی با هیتلر نتیجه راندن خودروی تک سرنشین

اهمیت منابعی مانند خودرو و سوخت در زمان جنگ برای دولت‌ها زیاد بود. به قدری که در این پوسترها، سفر با خودروی تک سرنشین را مساوی با ارایه‌ی این منابع به دشمن نشان داده‌اند.

 دعوت به چپیدن در ماشین

در این پوستر نیز٬ با نمایش چهره‌ی خندان افرادی که به زور در یک ماشین جا شده‌اند، گفته شده که با کارپولینگ به برنده شدن در جنگ کمک می‌کنید.


در یکی دیگر از پوسترهای قدیمی سربازهایی زیادی را می‌بینیم که در یک ماشین هستند. این پوستر مردم را دعوت می‌کند با داشتن همسفر سهم خود را برای پیروزی در جنگ ایفا کنند.


 

دعوت یک سرباز زخمی به اشتراک خودرو

برای تشویق به کارپولینگ در این پوستر سرباز مجروحی این سوال را می‌پرسد: آیا در یک کلوب ماشین برای اشتراک خودرو عضو شده‌اید یا خیر؟


اشتراک خودرو - هم‌مسیری- همپا

دعوت شخصیت‌های کارتونی به کارپولینگ

در این پوسترها شخصیت‌های کارتونی مردم را تشویق به اشتراک خودرو می‌کنند. این شخصیت‌های کارتونی هم‌مسیری را به عنوان یک خدمت به کشور معرفی می‌کنند.

 


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Adeleh Ghodsizadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.