کارپولینگ

کارپولینگ چیست؟

11 ماه قبل


به این روش، سفر اشتراکی یا همسفری نیز گفته می‌شود.

برای خواندن در رابطه با تاریخچه آن به صفحه‌ی تاریخچه همسفری یا کارپولینگ بروید.

 

کارپولینگ (به انگلیسی: carpooling) یعنی چند نفر برای رسیدن به مقصد خود، بصورت مشترک از یک خودرو استفاده کنند. در این روش راننده‌ها صندلی خالی خودروی خود را با مسافران هم‌مسیر خود به اشتراک می‌گذارند. در کارپولینگ هزینه‌ها نیز تقسیم می‌شود، اما مسافر‌ها کرایه‌ی کمتری نسبت به دیگر روش‌های حمل و نقل پرداخت می‌کنند و راننده‌ها این هزینه را صرف بنزین و استهلاک خودرو می‌کنند. هرچه مسیر طولانی‌تر باشد، مانند سفرهای برون شهری، ارزش بیشتری ایجاد می‌شود.

برای مطالعه بیشتر در این مورد به لینک زیر بروید

برخی از مزایای کارپولینگ:

  • کاهش استرس رانندگی
  • کاهش مصرف سوخت
  • تاثیرات محیط زیستی نظیر کاهش آلودگی هوا

 

what/is/carpooling/1

کارپولینگ شغل نیست!

راننده‌هایی که کارپول می‌کنند، اکثراً کارمندها و دانشجو‌یانی هستند که  با هدف کاهش هزینه‌ها، کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا سفر خود را به اشتراک می‌گذارند و اینگونه نیست که از این روش برای گذران زندگی کسب درآمد کنند.

برنامه‌ریزی دقیق‌تر، تجربه‌ بهتر

برای هماهنگی بیشتر، صاحبان خودرو سفر‌های خود را از چند روز قبل برنامه‌ریزی می‌کنند و مسافرها از چند ساعت قبل به آن‌ها درخواست همسفری می‌دهند. حقیقت این است که اکثر ما در لحظه آخر تصمیم می‌گیریم اما هرچه بیشتر بتوانیم برنامه ریزی شده عمل کنیم، تجربه شیرین‌تری برای خود و همسفرهایمان رقم می‌زنیم.

اپلیکیشن همپا

همپا، راهکاری هوشمند برای سفرهای بین شهری به روش کارپولینگ است. اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید، می‌توانید به عنوان همران (راننده) سفر خود را ثبت کنید و منتظر باشید برای صندلی‌های خالیتان درخواست ارسال شود. در حالت دیگر می‌توانید به عنوان همپا (مسافر) مسیر خود را جستجو، سفر مورد نظرتان را انتخاب و تعداد صندلی‌ مورد نیاز خود را رزرو کنید.

what/is/carpooling/2

امنیت سفر

امروزه در ایران، برای طی کردن مسیر های کوتاه و بلند، کنار خیابان یا کنار پایانه‌های مسافربری از خودروهای گذری استفاده می‌کنیم، بدون آنکه اطلاعاتی از همسفر خود داشته باشیم. در زمان عضویت در اپلیکیشن همپا به منظور تامین آسایش خاطر و امنیت سفر کابران، شماره همراه، کارت هویتی، اطلاعات خودرو و اطلاعات پروفایل افراد توسط تیم همپا بررسی و تایید می‌شوند.

به جامعه همپا بپیوندید

اپلیکیشن همپا برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون در دسترس است.

با دانلود اپلیکیشن همپا، ارزان و کمی راحت‌تر سفر کنیم  🙂


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

فرهاد قدسی

کارپولینگ رو من استفاده کردم تو اروپا… سرویسی هست به نام blablacar… خوشحالم که داره تو ایران اجرایی میشه

پاسخ دادن

ثریا رمضانی

اگه من بخوام کار کنم باید چکار کنم؟

پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.