محیط زیست

یازده روش ساده برای حفاظت از محیط زیست

10 ماه قبل


🔰 ۱۵ خرداد ماه روز جهانی محیط زیست

محیط زیست در حال حاضر به دلیل بی‌توجهی و کم لطفی ما انسانها خسارتهای جبران ناپذیری دیده و ما با زباله‌های خودمان احاطه شده‌ایم.

خیلی ساده می‌توانیم سرعت این تخریب را کاهش دهیم، با روشهایی بسیار ساده که حتی می‌توانند هزینه‌ای هم برای ما نداشته باشند.

۱- کیسه‌های قابل بازیافت استفاده کنیم

کیسه های قابل بازیافت یا ساکهای پارچه ای بهترین گزینه برای خرید روزانه هستند

همانطور که میدانیم بعضی از کیسه‌های پلاستیکی قابل بازیافت و اصطلاحا زیست‌ تخریب پذیر هستند. این کیسه‌ها در مدت زمان کوتاهتری به وسیله خاک و آب و نور تجزیه می‌شوند.

پس برای خریدهای روزانه می توانیم از این کیسه‌ها استفاده کنیم. البته اگر بتوانیم ساکهای خرید پارچه‌ای را جایگزین آنها کنیم هم صدمه‌ای به محیط زیست نزدیم و هم دوام بیشتری دارند.

چه زمانی به یک محصول زیست‌تخریب‌پذیر گفته می شود؟

ایده تولید پلاستیک­های زیست تخریب پذیر از اواخر دهه ۸٠ میلادی مطرح شد. واژه “زیست‌تخریب‌پذیر (Biodegradable)” به این معناست که ساختار یک ماده می‌تواند بوسیله‌ی میکرواورگانیسم‌های موجود در طبیعت شکسته شده و به ریز واحدهای سازنده خود تجزیه شود تا به مواد ساده‌تری تبدیل و برای همیشه در طبیعت باقی نماند.

۲- زباله‌ها را تفکیک کنیم

سلطهای تفکیک زباله برای حفاظت از محیط زیست

همانطور که می‌دانیم خیلی از زباله‌هایی که در طول روز تولید می‌کنیم قابل بازیافت و استفاده‌ی مجدد هستند. پس، از سطل‌های بازیافت بهترین استفاده را ببریم.

سرعت تجزیه مواد مختلف درطبیعت:

ماده زمان لازم برای تجزیه
کاغذ  ۲-۴ هفته
برگ درخت  ۱-۳ ماه
پوست پرتقال  ۶ ماه
پاکت شیر  ۵ سال
کیسه پلاستیکی  ۱۰ تا ۲۰ سال
ظروف پلاستیکی  ۵۰ تا۸۰ سال
قوطی آلومینیومی  ۸۰ سال
قوطی حلبی  ۱۰۰ سال
بطری پلاستیکی نوشابه  ۴۵۰ سال
بطری شیشه ای  ۵۰۰ سال
یونولیت  هرگز

 

۳- زباله‌ها را در طبیعت رها نکنیم

جمع آوری زباله ها از طبیعت-حفظ محیط زیست-پاکسازی محیط زیست

مدتی‌ست که بعضی از طبیعت‌گردها اقدام به یک کار زیبا کردند؛ جمع کردن زباله از هر مکانی که سفر داشتند.

اگر ما فرصت اینکار را نداریم می‌توانیم بعد از یک تفریح خانوادگی زباله‌هایمان را داخل یک کیسه ریخته و به اولین سطل زباله بیندازیم.

هر کدام از ما اگر این کار را بعد از هر سفر یا پیک‌نیکی که می‌رویم انجام دهیم، بعد از مدتی قطعا نیازی نیست شخص دیگری با صرف هزینه و زمان اقدام به جمع‌آوری آنها کند. پس در هر سفر با خودمان یک کیسه زباله تجدیدپذیر داشته باشیم  🙂

۴- زباله‌ها را در رودخانه و دریا نریزیم

بسیاری از حیوانات بر اثر زباله هایی که ما در رودخانه و دریا میریزیم می میرند-حیواناتی که تا مدتها با زباله های ما زندگی می کنند

زباله‌هایی که ما در طبیعت می‌ریزیم باعث مرگ بسیاری از حیوانات می‌شود و بعضی از آنها تا مدتها با این زباله‌ها زندگی می‌کنند.

۵- از سوختهای فسیلی کمتر استفاده کنیم

گازهای گلخانه ای و اثرات مخرب آن بر محیط زیست-سوختهای فسیلی

٪۷۵ گازهای گلخانه‌ای جهان به دلیل استفاده از زغال سنگ، نفت و گاز تولید می‌شوند و ٪۲۵ این گازها هم از کشاورزی و جنگل‌زدایی‌ست.

بیشتر گازهای گلخانه‌ای را نیروگاه‌ها، صنایع، کارخانه‌ها و خودروها و ٪۶ این گازها را گرمایش ساختمان‌ها تولید می‌کنند. با مصرف بهینه‌ی سوخت و انرژی از محیط زیست خود محافظت کنیم.

حال چطور می‌توان تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش داد؟

روشهای بسیاری وجود دارد، ما کارپولینگ را پیشنهاد می‎‌کنیم، چرا که با کاهش تعداد خودروهای تک‌سرنشین باعث کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا می‌شویم.

۶- از انرژی‌های پاک استفاده کنیم

پنلهای خورشیدی-انرژی پاک-منابع تجدیدپذیر

موقعیت جغرافیایی کشورمان شرایط مساعدی را برای استفاده از انرژی خورشیدی فراهم کرده است، چرا از آن بهترین استفاده را نبریم؟!

۷- از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنیم

مسیر خانه تا محل کار یا دانشگاه را پیاده یا با دوچرخه برویم

تا جائی که امکان دارد مسیر خانه تا محل کار یا دانشگاه را پیاده و یا با دوچرخه برویم، هم برای سلامتی‌مان بهتر است و همینطور نقشمان در کاهش آلودگی هوا را ایفا کرده‌ایم.

آلایندگی یک قطار ۱۵ بار و اتوبوس ۵ بار کمتر از یک خودروی شخصی‌ست.

۸- مواد غذایی ارگانیک بخریم

مواد غذایی ارگانیک بخریم

برای تولید محصولات کشاورزی از کودهای مصنوعی یا شیمیایی استفاده می‌شود. در کشاورزی ارگانیک از کودهای حیوانی استفاده شده و در نتیجه گازهایی مثل اکسید نیتروژن که یکی از مخرب‌ترین گازهای گلخانه‌ای‌ست تولید نخواهد شد. سهم این گاز در مجموع گازهای گلخانه‌ای ۱۰٪ بوده که عدد بزرگی‌ست.

۹- گیاه و درخت بکاریم

گیاه و درخت بکاریم-حفاظت از محیط زیست با کاشت درخت و گیاه

از خانه‌ی خودمان شروع کنیم، یک باغچه‌ی کوچک و یا حتی یک بالکن پر از گلدانهای سبز، صفای بیشتری به خانه‌ی ما می‌دهد. به جای قطع درختان، هر بار که فرصتی پیش آمد یک نهال بکاریم.

۱۰- کمتر از کاغذ استفاده کنیم

کاغذ قابل بازیافت است-از چک پرینتها استفاده کنیم

برای کارهای روزانه ممکن است به چند برگ کاغذ احتیاج داشته باشیم، همیشه نیازی نیست کاغذها کاملا سفید باشند، گاهی می‌شود از چک‌پرینتها استفاده کرد.

۱۱- مسئولیت‌پذیر باشیم

به کودکانمان حفاظت از محیط زیست را آموزش دهیم

به کودکانمان صرفه‌جویی در مصرف سوخت و انرژی، بازیافت زباله‌ها، احترام به محیط زیست و آلوده نکردن آن و البته مزایای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را آموزش دهیم آنها هر لحظه در حال یادگیری هستند.

 

همه‌ی اعضای خانواده‌ی همپا تلاش می‌کنند با اشتراک صندلی‌های خالی خودروی خود (کارپولینگ) سهمی در حفاظت از محیط زیست داشته باشند، شما هم به خانواده ما بپیوندید.

 


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

ناشناس

بسیار عالی و آموزنده

پاسخ دادن

M

مفيد و جالب بود

پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.