برنامه سفر

آخر هفته کجا بریم؟ روستای ناتر

6 ماه قبل


روستـــای نــــاتِــــــر

ییلاقی پنهان شده در چالوس

آخر این هفته گذری کوتاه به خنکای پاییز را با سفر به روستای ناتر، ییلاقی پنهان شده در کوهستان‌های جاده چالوس تجربه کنیم.

یکی از زیباترین جاده‌های کشور، جاده چالوس است که در مسیر آن روستاهای زیبای بسیاری وجود دارد.

در هر فصلی که از جاده چالوس گذر کنید محو زیبایی‌های آن فصل خواهید شد.

جاده چالوس و روستاهای زیبای بین راه-سفر بین شهری با همپا-آخر هفته مجا بریم روستای ناتر با اپلیکیشن همپا

در ۵۰ کیلومتری شهر چالوس و با ورود به جاده‌ای فرعی درست در دل کوهستان به روستای ناتر می‌رسید.

این روستا از شمال با کوه‌های کلاردشت، از جنوب با یک جنگل انبوه، از شرق با روستای بیجدنو و از غرب با روستای الیت و دلیر محدود شده است.

ناتر در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است به همین دلیل در فصول سرد سال برودت هوا بیشتر از حد معمول است و در فصول گرم سال هوایی معتدل و مطبوع دارد و به همین دلیل هم جزو ییلاقات به حساب می‌آید.

نامگذاری روستای ناتر

ناتر در لغت به مفهوم نگهبان دشت است.

ناتر در مرتفع‌ترین نقطه‌ی کوهستان قرار دارد و به دشت کلار مشرف است و شاید همین موضوع دلیل این نامگذاری باشد.

در برخی از منابع از ناتر با معنای نهادینه بر آب فراوان استفاده می‌شود و با توجه به ۴۴ چشمه‌ی گوارا و معدنی در این منطقه این نام می‌تواند کاملاً مناسب باشد.

پیشینه‌ی روستای ناتر

ناتر قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. اهالی روستا از منطقه‌ی خرم آباد تنکابن (شهسوار) به اینجا مهاجرت کرده‌اند. در حال حاضر روستا سه محله به نام‌های اتر (دارای بافت قدیمی و کوهستانی)، پشتالو و علی گاسر (محله‌ای تازه تاسیس در بخش قشلاق نشین) دارد.

جاده چالوس و روستاهای زیبای بین راه-سفر بین شهری با همپا-آخر هفته مجا بریم روستای ناتر با اپلیکیشن همپا

در گذشته روستای ناتر از مسیر دلیر (روستایی در جنوب ناتر) و به وسیله‌ی رشته راهی فرعی به طالقان منتهی می‌شد. این مسیر قدمی‌ترین راه ارتباطی روستاهای شمالی کوهستان غرب با طالقان نیز محسوب می‌شود. این مسیر کوهستانی صعب‌العبور است. اما در نیمه‌ی دوم فصل بهار تا نیمه‌ی دوم فصل پاییز می‌توانید پیاده این مسیر را طی کنید.

با همت یکی از اهالی قابلیت عبور چهارپایان از قبیل اسب و قاطر هم فراهم شده است.

از نیمه دوم فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود تا زمستان و حتی نیمه‌ی اول بهار این مسیر غیرقابل عبور می‌شود.

مردم روستای ناتر

آخر هفته کجا بریم؟

جمعیت این روستا در سال ۱۳۸۵، ۶۸۰۰ نفر بوده است. آب هوای مناسب و خاک حاصلخیز باعث شده تا یکی از منابع درآمد اهالی روستا کشاورزی باشد. اهالی بیشتر در فصل تابستان به کشاورزی می‌پردازند چون در سه فصل بهار و پاییز و زمستان به دلیل برودت هوا به قشلاق شهرستان چالوس می‌روند و مشغول کارهای ساختمانی می‌شوند.

اهالی به دامپروری هم مشغول هستند و با آئینی سنتی به نام گوسن برینگا مراسم پشم چینی گوسفندان را در فصل گرم سال انجام می‌دهند.

وجود گلزارهایی در سراسر مراتع، بستر مناسبی را برای پیشه‌ی زنبورداری فراهم کرده است و بعضی از اهالی نیز در باغچه‌ی خانه‌های خود کندوی زنبور عسل پرورش می‌دهند و به مرور زنبورداری تبدیل به یکی از مشاغل روستا شده است.

معماری روستای ناتر

خانه های ناتر روستایی در جاده چالوس-سفر بین شهری با اپلیکیشن همپا-آخر هفته کجا بریم روستای ناتر در جاده چالوس

خانه‌های روستای ترکیبی از معماری مدرن و سنتی هستند. خانه‌های قدیمی به صورت متراکم در کنار هم ساته می‌شدند و به منظور افزایش مقاومت آن در مقابل سرما، گرما، باد و بوران و توفان از مصالح مقاومی ساخته شده‌اند. این مصالح شامل سنگ، چوب و ملاتی از خاک رس است که جزو ابتدایی‌ترین وسایل ساخت و ساز خانه به شمار می‌روند.

استفاده از سنگ در ساختار خانه‌های کوهستان بسیار رایج است.

چطوری بریم روستای ناتر

در محور جاده چالوس-کرج و در ۴ کیلومتر مرزن‌آباد و در محور کرج-جاده چالوس ۴ کیلومتر بعد از مرزن‌آباد جاده‌ای کوهستانی و آسفالته وجود دارد. طول این جاده حدود ۳۵ کیلومتر است و درختان سوزنی در دو طرف آن قرار دارد.

روستاهای کوتر، طویر، مرس، عالیرو، مکار، خارسف بیجده نو و فکشور نیز از طریق این جاده قابل دسترسی هستند.

در محور جاده چالوس-کرج و در ۴ کیلومتر مرزن‌آباد و در محور کرج-جاده چالوس ۴ کیلومتر بعد از مرزن‌آباد جاده‌ای کوهستانی و آسفالته وجود دارد. طول این جاده حدود ۳۵ کیلومتر است و درختان سوزنی در دو طرف آن روئیده‌اند.

 

روستاهای کوتر، طویر، مرس، عالیرو، مکار، خارسف بیجده نو و فکشور نیز از طریق این جاده قابل دسترسی هستند.

منطقه‌ی سرسبز کندیچال و بارینگتون با مراتعی سرسبز در نزدیکی روستای ناتر هستند. در جنوب روستا هم جنگلی بی نهایت زیبا وجود دارد.

چشمه‌های زیادی در روستا جاری است که قلقله چشمه، ککی چشمه و چشمه‌ی لنار با آبی گوارا از آن جمله هستند.

در منطقه کندیچال چشمه ای شفابخش وجود دارد که از جمله چشمه‌های گازدار است و در درمان سنگ کلیه استفاده می‌شود.

پوشش گیاهی

جاده چالوس و روستاهای زیبای بین راه-سفر بین شهری با همپا-آخر هفته مجا بریم روستای ناتر با اپلیکیشن همپا

اینجا هم مانند تمامی روستاهای کوهستانی ایران سرشار از گیاهان دارویی است.

گیاهان دارویی روستای ناتر از شهرت خاصی برخوردار است که از میان آنها می‌توان به آیشم، باریجه، تشی‌گزر، ترش اساک، لاری، مهر اساگ، ولزلفک، جرن، زرشک، زمنج، سیر کوهی، سوسن، شماقل، فشکی واش، کچای، پر سیاوشان، ترم، نسترن کوهی و هلاله اشاره کرد.

اماکن زیارتی

بقعه‌ی امامزاده فضل‌فاضل که اهالی روستا بسیار به معجزاتش معتقد هستند بر بالای کوهی واقع شده و بنایی هشت ضلعی دارد. گنبد دو پوش آن از داخل نمایی نیم دایره دارد اما از برون هرمی شکل و هشت ضلعی است.

وقتی که برف‌های کوهستان در برفچال تمار* منطقه ی کندیچال ذوب می‌شود رودخانه‌ی آیسورار جریان پیدا می‌کند. این رود در محلی به نام مکارود به رودخانه ی چالوس می‌ریزد.

*محلی که برف در آن انبار می‌شود

در فاصله‌ی ۳ کیلومتری روستای ناتر، آبشار بارینگتون را می‌توانید ببینید. در این منطقه قله‌های مسمور، تخت سلیمان، حمم کر و کرچم فرصت مناسبی برای کوهنوردی فراهم می کند.

روستای ناتر هنوز مجهز به اقامتگاهی برای مسافران نیست و می‌توانید در شهرهای نزدیک مانند چالوس و مرزن‌آباد اقامت کنید یا کمپ بزنید.


اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستانتون به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

Farahaz Ahmadzadeh

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.